Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

EMO'dan Bakan Yıldız'a Yalanlama

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın, "27 AB üyesi ülkenin en ucuz elektrik fiyatlarının oluştuğu ilk 5 ülkesindeyiz, en ucuz doğalgaz fiyatlarının olduğu birinci ülkeyiz" açıklamasına tepki gösteren TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), hem Avrupa Enerji Portalı hem de OECD verilerinin Bakanın açıklamalarını yalanladığını iddia etti

yapi.com.tr
EMO'dan Bakan Yıldız'a Yalanlama

Son 5,5 yılda konut kullanıcılarının elektrik tarifesine yüzde 128 zam yapıldığının anımsatıldığı EMO açıklamasında, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı savunuldu. "Avrupa Enerji Portalı'nda yer alan vergi ve giderlerin de dahil olduğu birim elektrik fiyat listesine AB üyesi olmayan Türkiye, Türkiye İstatistik Kurumu‘nun (TÜİK) verileri üzerinden dahil edildiğinde; 27 ülke arasında en ucuz 5 ülkeden biri değil, 13. sırada yer almaktadır. Kaldı ki bu tablo, satın alma gücü paritesi ya da kişi başına düşen gelir gibi ülkeler arasında gerçekçi bir karşılaştırmayı sağlayacak olan reel bir sıralama da değildir" değildir denilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi.


***

"AB sıralamasında 13‘üncüyüz"

"TÜİK‘in tüketici fiyatları endeksi kapsamında değerlendirmeye aldığı madde fiyatları içerisinde yer alan ve faturayı esas alan (yani vergi, fon vs. her türlü bedel dahil) elektrik fiyatı, kilovat saat başına 36 kuruştur. AB ülkeleri için en son açıklanan verinin Kasım 2012 olması nedeniyle Türkiye için de Kasım 2012 fiyat verisi, yine Kasım ayı ortalama Avro kuru (2.29 TL) üzerinden tabloya dahil edildiğinde, Türkiye AB Listesi‘ne 15.19 sentten (Avro) giriş yapmaktadır. Bu durumda Türkiye iddia edildiği gibi en ucuz 5 ülkeden biri değil, ucuzluk sıralamasında 27 Avrupa ülkesi arasında 13‘üncüdür. Kişi başına düşen gelir düzeyleri ve satın alma güçleri de dikkate alındığında; ülkemiz 13‘üncü sırada yer alsaydı, anlamlı ve olumlu bir veri olarak değerlendirilebilirdi".

"En pahalı 5. ülkeyiz"

"Satın alma gücü paritesini dikkate alan verilere dayanan ülke sıralamasını ise çoğu gelişmiş AB ülkesinden oluşan OECD‘nin verileri içerisinde bulabilmek mümkün. 2007 ve 2012 yılı itibarıyla verileri bulunan ülkelerden karşılaştırma yapabilmek için aynı ülkeler esas alınarak 22 ülke sıralandığında; Türkiye‘de konut kullanıcılarının 2012 yılı itibariyle kilovat saat başına 30.51 sent (Dolar) fiyatla en pahalı elektrik kullanan 5. ülke olduğu görülmektedir. Satın alma gücüne göre olmayan, TEDAŞ‘ın da elektrik dağıtım ve tüketim istatistiklerinde yer verdiği OECD sıralamasında ise Türkiye, yine 22 ülke içerisinde konut kullanıcılarına kilovat saat başına 18.47 sent (Dolar) fiyat üzerinden en ucuz elektrik sunan 6. ülke konumunda yer almaktadır. Yani satın alma gücü dikkate alınmadığında en ucuz 6. ülke görünen Türkiye, satın alma gücüne vurulduğunda en pahalı 5. ülke oluvermektedir.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/emodan-bakan-yildiza-yalanlama_109104.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!