Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türkiye, Tunus'a 'OSB' Tecrübesini Aktaracak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Organize Sanayi Bölgelerinde yatırım yapan yatırımcıların, bir alt kademe bölge teşviklerinden yararlanma imkanı bulacaklarını belirtti.

yapi.com.tr / AA
Türkiye, Tunus'a 'OSB' Tecrübesini Aktaracak

Foto: AA

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Tunus Bölgesel Kalkınma ve Planlama Bakanı Cemalettin Garbi ile biraraya geldi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında gerçekleşen görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik konular ele alındı. Görüşmede Garbi'nin, 'Ülkemizde hiç Organize Sanayi Bölgesi yok' sözleri üzerine Bakan Ergün, konuk Bakanı Sincan Organize Sanayi Bölgesi'ne götürdü. Ergün ve Garbi'ye Sincan Organize Sanayi Bölgesi ziyaretinde Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir de eşlik etti. OSB'de brifing alan Ergün ve Garbi, daha sonra Hidromek fabrikasını gezdi.

Organize sanayi bölgeleri uygulamaları hakkında ayrıntılı bilgi alan Garbi, Türkiye'nin bu alandaki tecrübelerinden yararlanmak istediklerini belirterek, ''İçinde bankaları, okulu, alışveriş merkezi, oteli, yerleşim yerleri ve idari merkezin de olduğu bir Organize Sanayi Bölgesi hayal ediyorum'' dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de OSB'lerin ülkelerin sanayisi açısından çok önemli olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin uzun zaman önce OSB'lerin oluşumunu gerçekleştirdiğini anlattı. OSB'lerde çok sayıda şirketin üretim yaptığını ve ihracat gerçekleştirdiğini belirten Ergün, yeni teşvik sistemiyle birlikte OSB'lerin yatırımcılar açısından daha cazip bölgeler haline geleceğini bildirdi.

Organize Sanayi Bölgelerinde yatırım yapanlarla ilgili yeni teşvik sistemi içerisinde bir unsur olacağını kaydeden Ergün, ''Organize Sanayi Bölgelerinde yatırım yapan yatırımcılar, bir alt kademe bölge teşviklerinden yararlanma imkanı bulacaklar. Yani teşvik unsurlarından daha çok yararlanacaklar'' diye konuştu.

Bakan Ergün, Tunus'a Organize Sanayi Bölgeleri kurulması için Türkiye'nin her türlü tecrübesini aktarmaya hazır olduğunu belirterek, bu konuda ortak çalışma yürütüleceğini bildirdi. Ergün, Tunus'taki KOBİ'lerin eğitimi ve desteklenmesi ile girişimciliğin arttırılması konusunda da çalışma yürüteceklerini ifade ederek, bu konuda da Tunus'ta KOSGEB gibi bir organizasyon oluşturulması için konuk Bakana söz verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-tunusa-osb-tecrubesini-aktaracak_91017.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!