Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

2B ile 500 Bin Kişiye İş İmkanı

Çoğunlukla gecekondularla dolmuş 2B arazilerinin satışından 25 milyar dolar gelir bekleyen hükümet, gelirin bir kısmını yeniden ağaçlandırmada kull

Zamanb>Çoğunlukla gecekondularla dolmuş 2B arazilerinin satışından 25 milyar dolar gelir bekleyen hükümet, gelirin bir kısmını yeniden ağaçlandırmada kullanacak. Ağaçlandırma ile 500 bin kişilik istihdam bekleniyor.

Hükümet, 2B olarak isimlendirilen orman vasfını yitirmiş arazilerin satışını öngören Anayasa değişikliği ile kırsal alanda 500 bin kişiye yeni iş imkanı sunmayı planlıyor. 2B arazilerinden elde edilecek gelirin bir kısmının ağaçlandırma için kullanılacağını belirten Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, “Hedefimiz 500 bin hektar ağaçlandırma yapmak, yani ağaçlandırma yaparken kırsal alanda 500 bin kişilik yeni istihdam sağlamak.” dedi.

1980 yılından önce orman vasfını yitirerek çoğunlukla gecekondularla dolmuş arazilerin satışından 25 milyar dolar gelir bekleyen hükümet, 2B’lerin Anayasa değişikliği için ısrarlı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’den iki kez dönen konunun sosyal boyutuna vurgu yapan Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, bütçeye getireceği ek kaynak yanında projenin kırsal alanda 500 bin kişilik istihdam sağlayacağını belirtti.

AK Parti’nin aylık yayın organı olan ‘Türkiye Bülteni’ne konuşan Bakan Pepe, “2B arazilerinde 20–25 milyar dolar para var. Bu paranın yüzde 20’sini köylüsüne ve erozyon mücadelesine verelim. Bizim teklifimiz bu.” dedi. 4–5 milyara tekabül eden söz konusu gelirin Türkiye orman politikasının çehresini değiştireceğini belirten Pepe, “Bununla, herkesin insanca yaşayabilecekleri evlerini, çoluk çocuklarının karınlarını doyurabilecekleri işlerini kurmaları mümkün. Ama bunun için herkesin hamaseti bırakması lazım.” dedi.

Yanan ormanlarla birlikte başka alanlarda da ağaçlandırma yaptıklarını hatırlatan Pepe, yıl içinde 100 bin hektarlık alanın ağaçlandırıldığını kaydetti. Ağaçlandırmada son 10 yılın ortalamasının 40 bin hektar olduğuna dikkat çeken Pepe, “Biz bunu, iki hatta üç katına çıkarıyoruz. Üstelik her bir hektar bir kişiye 6 ay süreyle iş imkanı sağlıyor. Söz konusu arazilerin satışından gelecek gelirin bir kısmı yeniden ağaçlandırmada kullanılacak. 500 bin hektar ağaçlandırma hedefimiz, 500 bin insanımıza iş kapısı demektir.” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2b-ile-500-bin-kisiye-is-imkani_5781.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!