Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kelebeklere de Kıyacaklar

Sit alanlarını imara açma ve 'orman vasfını yitirmiş' arazileri 'madde 2/b' ile satma hazırlığının çevreye maliyeti ürkütücü: Muğla'nın yüzde 1.4'ü

Radikal
Kelebeklere de Kıyacaklar

b>Sit alanlarını imara açma ve 'orman vasfını yitirmiş' arazileri 'madde 2/b' ile satma hazırlığının çevreye maliyeti ürkütücü: Muğla'nın yüzde 1.4'ü satılacak, Fethiye, Köyceğiz ve Ortaca özelliklerini yitirecek.

Çevreci sivil toplum örgütleri, orman vasfını yitiren arazilerin satışı için yasa hazırlayan AKP hükümetine karşı lobi oluşturmaya çalışıyor. Yasanın en fazla Muğla yöresini etkileyeceği belirtilirken,
'insan eli değecek' yerler arasında Kelebekler Vadisi de bulunuyor. Tasarı yasalaşırsa, birinci derecede sit alanı olan Kelebekler Vadisi'nin yüzde 3'ü imara açılacak.

2. No'lu Koruma Kurulu üyesi ve İTÜ Mimarlık Fakültesi Bina Bilgisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mete Tapan, Kelebekler Vadisi'nin birinci derecede sit alanı olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:
"Bu sit alanlarında inşaat izni olmaması gerekir. Bir yasaya, yüzde 3-6 gibi lafları koymak imar felsefesi açısından yanlış, şehircilik açısından ayıp. Karar Koruma Kurulu'nda olacak ama, imar planı yapılıp kurullar baskı altına alınacaktır. Bunun üzerinde özellikle durulmasını istiyorum. Birinci derece sit alanının içinde 2/b'ye dönüşmüş bölüm bulunsa bile bu kapsama alınmamalı ve korunmalı. Kelebekler Vadisi yüzde yüz sit alanıdır. "

'Olduğu gibi korunmalı'
TEMA Hukuk Müşaviri ve İstanbul Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Başkanı Ömer Aykul da, "Sit alanlarının imara açılmasında yüzde 6 oranını 3'e çekerek uluslararası sözleşmelere konu olmuş alanları 'kapsamdan çıkardık' diyorlar. Sit alanlarının, evrensel ve bilimsel tanımı gereği kesinlikle olduğu gibi muhafaza edilmesi gerekir. Hiçbir şekilde imara açılamaz" uyarısında bulundu.
Eski Mimarlar Odası Genel Başkanı Oktay Ekinci, Kelebekler Vadisi'nin sadece vadiyi kapsamayan çok geniş bir alanı içerdiğini hatırlattı, "Burası
geniş bir orman arazisidir ve iki yıl önce de Orman Bakanlığı'nca Milli Park çalışması yapıldı. Orman vasfını yitirse milli park çalışması yapılmazdı" dedi.
Orman Mühendisleri Odası Genel Başkanı Salih Sönmezışık, doğal sit alanı olan vadide, bir ekim veya imar alanı bulunmadığını hatırlattı.
Sit alanlarının imara açılmasına olanak tanıyan yasa tasarısı nedeniyle eleştiri yağmuruna tutulan AKP iktidarının, 6831 sayılı Orman Yasası'nın 2'nci Maddesi'nin B bendine dayanarak, orman niteliğini kaybetmiş yerlerin orman sınırları dışına çıkarılıp satılmasına ilişkin hazırladığı tasarı da Muğla'da büyük tepki topladı. Satışla ilgili yasanın en fazla Muğla bölgesini etkileyeceği belirtildi.

Milletvekillerine mektup
Buna göre Muğla'da orman vasfını kaybeden 18 bin 717.5 hektarlık alanın satılacağı, bunun Muğla'nın yüzölçümünün yüzde 1.4'ünü oluşturduğu bildirildi. '2B' olarak da adlandırılan satış işleminin gerçekleşmesi halinde, Fethiye'nin 8 bin 498 hektarlık orman vasfını kaybetmiş arazisiyle
birinci derecede etkileneceği, 3 bin 998 hektarla Köyceğiz, 2 bin 2 hektarla Ortaca'nın üçüncü sırada yer alacağı öğrenildi.
Çevreciler, orman vasfını kaybetse dahi Muğla'daki ormanların yeniden eski haline getirilmesinin mümkün olacağını belirterek, karşı kampanya başlattı.
Gökova Sürekli Eylem Kurulu, diğer illerin çevrecileriyle temasa geçerek, tüm milletvekillerine "Girişimden vazgeçilsin. Halkın isteği doğrultusunda hareket edilmeli. Aksi takdirde tarih önünde hesap verirsiniz" yazılı mektup göndermeye başladı.
Kurul Sözcüsü Gaye Cön, hükümetin satıştan vazgeçmemesi durumunda mahkemeye başvuracaklarını da açıklayarak şöyle devam etti:

'Siyasilerin çıkarı var'
"Türkiye genelindeki çevreci örgütler ile Antakya'da toplanıp önemli
kararlar aldık. Ülke genelinde lobi oluşturmaya çalışıyoruz. Kararlarımızı milletvekillerine göndermeye başladık. Bizimle hareket etmelerini istedik. Bazı milletvekillerinin bu işten çıkarı olduğunu biliyoruz, gerekirse isim de açıklarız. Bunlar Türkiye'ye ihanet ediyor. Orman vasfını kaybetmiş yerler yeniden orman haline getirilmeli".
Tepkisini "İnsanoğlu kendi sonunu hazırlıyor" diye dile getiren Muğla Orman Mühendisleri Odası Başkanı Atilla Erdemir orman talanına yol açılacağını düşünüyor:
"Eskiden orman vasfını kaybetmiş yerler, buradan yararlandıklarını belgeleyen orman köylüsüne satılıyordu. Biz buna bile karşı çıkarken, şimdi herkese satış planlanıyor. Birkaç yıl sonra '2/c' diye bir şey çıkarıp, satmaya devam ederler. Bu, vatandaşa 'Sen ormanı aç, ben vereceğim' demek anlamına geliyor."
Köyceğiz'in CHP'li Belediye Başkanı Salih Erbay da Hamitköy, Sultaniye, Yeşilköy ve Yangı'da '2/b' alanları bulunduğunu söyledi, "Mücavir alanlarımız içindeki bu tür yerler belediyelere verilmeli. Mutlaka satacaklarsa, buraları ekip biçenlere verilmeli" diyor.

Fethiye'nin tek bakir koyu
Kelebekler Vadisi, barındırdığı kelebeklerle dünyanın en önemli doğal güzellikleri arasında. Yörede çok sayıda endemik (yalnız bir bölgede yetişen) ve nesli tehlike altında bitki ve hayvan türü bulunuyor. Fethiye'nin tek bakir koyu olan bölge, ayrıca antik mezarları ve tapınaklarıyla tarihi bir geçmişe sahip olduğu için sit alanı.
Fethiye'de, Ölüdeniz yakınındaki Kelebekler Vadisi, hükümetin hazırladığı yasanın zarar vereceği alanların bir örneği. Bilim adamları, vadinin bitki örtüsü (flora) ve barındırdığı hayvanlarıyla (fauna) dünyada tek olduğunu söylüyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/kelebeklere-de-kiyacaklar_4646.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!