Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Talana Af Yolda

2B'leri Satmak Çözüm Değil

TEMA Vakfı, 2B arazilerinin Çevre ve Orman Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı'nın başlattığı teknik çalışma ile yeniden gündeme getirilmesine tepki gösterdi.

Cumhuriyet Gazetesib>TEMA Vakfı, 2B arazilerinin Çevre ve Orman Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı'nın başlattığı teknik çalışma ile yeniden gündeme getirilmesine tepki gösterdi.

Vakıftan yapılan açıklamada, giderek ekolojik, ekonomik ve toplumsal bir soruna dönüşen 2B arazileri sorununun çözülmesinin zorunluğuna dikkat çekilerek ancak arazileri satmanın doğru bir yöntem olamayacağına vurgu yapıldı.

Açıklamada, AKP'nin 2003 yılında 25 milyar dolar gelir elde edileceğini ileri sürerek kamuoyunda kısaca 2B olarak bilinen orman özelliğini yitirmiş arazilerin satışını gündeme getirdiği, bu girişimin TEMA Vakfı'nın da içinde bulunduğu " Ormanlarımıza Sahip Çıkalım Birliği" nin önderliğinde yapılan çalışmalar, kamuoyunun tepkisi ve 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 'in veto kararı ile engellendiği anımsatıldı.

AKP'nin şimdi de seçim bildirgesinde yer verdiği 2B orman arazilerinin satışını, kapsamını genişleterek yeniden gündeme getirmesi eleştirilen açıklamada, "326 bin gönüllüsü bulunan TEMA Vakfı, 2B arazilerinin satışı ile ilgili uygulamanın kesinlikle karşısındadır. Giderek ekolojik, ekonomik ve toplumsal bir soruna dönüşen konunun çözülmesi zorunludur, ancak satış doğru yöntem değildir" denildi
Ormanlık alanda yapılaşma

Açıklamada ecrimisil (haksız kullanıcılardan alınan ücret) uygulamasına derhal başlanması gerektiği vurgulanarak, "Toplu yerleşim alanı haline gelmiş kentleşmiş yerlerdeki insanlar sokağa atılamaz, fakat orman içinde tek veya siteler halinde yapılaşmalar, mevcut yasalar gereği kesinlikle yıkılarak orman haline dönüştürülmelidir. Kentleşen alanlarda ise medeni hukukumuzdaki mülkiyet kavramında yeni düzenlemelere gidilerek satış dışı çözüm oluşturulmalıdır" denildi. Açıklamada TEMA'nın önerileri özetle şöyle sıralandı:

" Öncelikle 2B uygulamalarına dayanak olan yasal düzenlemeler ortadan kaldırılmalı ve bu beklenti yok edilmelidir. Halihazır 2B uygulamalarında yasada gerekli değişiklik yapılarak, ' bilim ve fen bakımından orman niteliğini tam olarak kaybetme ' durumuna açıklık getiren ölçütlerde orman bütünlüğünü bozmama, su ve toprak rejimine zarar vermeme, ormancılık çalışmalarının etkenlik, verimlilik ve kârlılık düzeylerini düşürmeme gibi koşullar aranmalı. Mevcut anayasal sistemimiz, Anayasa Mahkememizin bu konudaki müteaddit kararları ve 10. Cumhurbaşkanı Sezer'in 2 kez iadesindeki gerekçeler göz önüne alındığında 2B arazilerinin satışı mümkün değildir. Yüzde 93'ü doğal olan ormanlarımızda bu yol kesinlikle seçilmemelidir. 2B nedeniyle orman sınırları dışına çıkarılan yerlerde kullanım kadastrosu, henüz orman kadastrosu yapılmamış olan alanlarda da orman kadastrosu çalışmaları tamamlanmalıdır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/2bleri-satmak-cozum-degil_56675.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!