Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

2B'leri Satmak Çözüm Değil

Talana Af Yolda

AKP'nin anayasa taslağı hayata geçirilirse, orman arazileri yerli yabancı herkese satılabilecek ve işlevi dışında kullanılabilecek. "Mülkiyet karmaşası ve toplumsal çatışma" çıkabilecek. Orman yangınları artacak.

Cumhuriyet Gazetesiükümetin yeniden başlattığı 2B arazilerinin satışına yönelik çalışmaların uygulanabilmesi için yeni anayasa taslağının yürürlüğe girmesi gerekiyor. AKP'nin anayasa taslağı hayata geçirilirse, orman arazileri yerli yabancı herkese satılabilecek ve işlevi dışında kullanılabilecek. "Mülkiyet karmaşası ve toplumsal çatışma" çıkabilecek. Orman yangınları artacak.

Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunlarını Araştırma Derneği Başkanı Doç. Dr. Yücel Çağlar , yeni anayasa taslağındaki ormanlar ve ormancılıkla ilgili yaptırımların, 1982 Anayasası'ndaki talancı yaptırımları da aratabilecek olumsuzluklar taşıdığını söyledi. Çağlar, taslaktaki 2B ve diğer konularla ilgili sakıncaları şöyle sıraladı:

- Devlet ormanları yerli ve yabancı özel girişimcilere işlettirilebilecek. Orman sayılmayabilecek yerlerin kapsamı genişletilebilecek. Ormanların tahrip edilmesine yol açabilecek siyasal propagandalar yapılabilecek.

- Ormanları yok edip tarım arazilerine ve yerleşme yerlerine dönüştürenler affedilecek. Bu gibi yerlerin yanı sıra "orman olarak muhafazasında yarar görülmeyen" yerlerin de satılmasından ya da kullanım hakkıyla devredilmesinden öncelikle yararlanabilecek.

- Bugüne değin yapılabilen orman sınırlarını belirleme ve tapuya tescil çalışmaları büyük ölçüde geçersizleşebilecek, mülkiyet karmaşası artabilecek. Bu nedenle de, orman sayılan alanların etkili biçimde yönetimi tümüyle olanaksızlaşacak; toplumsal çatışmalar gündeme gelebilecek.

- Orman sayılan alanları tarım arazilerine ve yerleşme yerlerine dönüştürme eylemleri özendirilecek; orman yangınları daha da artabilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/talana-af-yolda_56700.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!