Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

3 Asırlık Tarih Yıkılmak Üzere!

Gaziantep'teki Emir Ali Han (Çekirdekçi Han), bakımsızlık nedeniyle yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya... Kunduracılar Çarşısı Karagöz Caddesi'nde bulunan ve Osmanlı Han mimarisi ile yapılan tarihi mekan, uzun yıllar yapılış amacına uygun olarak hizmet vermesine karşın, son zamanlarda otopark olarak kullanılıyor.

NTV
3 Asırlık Tarih Yıkılmak Üzere!

Gaziantep'teki Emir Ali Han (Çekirdekçi Han), bakımsızlık nedeniyle yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya... Kunduracılar Çarşısı Karagöz Caddesi'nde bulunan ve Osmanlı Han mimarisi ile yapılan tarihi mekan, uzun yıllar yapılış amacına uygun olarak hizmet vermesine karşın, son zamanlarda otopark olarak kullanılıyor. Esnafın çok yoğun olarak bulunduğu, birbirine bitişik yüzlerce iş yerinin bulunduğu dar bir cadde üzerinde bulunan tarihi han, zamana yenik düşmüş olmanın izlerini taşıyor.
        
Hiç bir bakım ve onarım çalışması yapılmayan hanın, duvarlarının büyük oranda yıkıldığı gözleniyor. Ancak, bütün bu olumsuzluklara karşın, tarihi mekanda, insanlara otopark hizmeti verilmeye çalışılıyor. Özel mülk olan tarihi han, bir an önce bakım ve onarımdan geçirilmezse, tamamen yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor.
        
Tarihi hanın mülkiyetinin bazı kişilere ait olması, bu kişilerin şu ana kadar gerek bakım ve onarım, gerekse de restorasyon çalışmaları için bir girişimde bulunmaması, tarihi hanın günden güne daha fazla tahrip olmasına neden oluyor.
        
Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven, Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan tarihi Emir Ali Han'ın Gaziantep'te bulunan hanlar içinde çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. 

Güven, Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak, Gaziantep'te bulunan tarihi mekanların aslına uygun olarak restore edilmesine büyük önem verdiklerini ifade ederek, şöyle konuştu:
       
''Belirli bir program dahilinde sorumluluk alanımızda bulunan illerdeki han, hamam, cami ve ev gibi mekanların restorasyonunu yapıyoruz. Tarihi mekanların, yok olmaktan kurtarılması ve günümüzee kazandırılması için bu çalışmaların çok önemli olduğunun bilincindeyiz. Bu anlamda, mülkiyeti şahıslara ait olan Emir Ali Han'ın da aslına uygun olarak restore edilmesi ve yok olmaktan kurtarılması son derece önemli. Kent merkezinde bulunan bu tarihi mekanın, bakım, onarım ve restorasyonu düşünülürse, biz Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak her türlü teknik desteği vermeye hazırız.''

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/3-asirlik-tarih-yikilmak-uzere_74561.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!