Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

3 Çırağa 10 Bin Dolara Ustalık Edecek

'Çırak modeli' Türkiye’de enerji sektöründe hayata geçiyor. Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, başvuruda bulunan adaylar arasında seçeceği 3 çırağa, 10 bin dolar karşılığında 6 ay boyunca ustalık edecek.

yapi.com.tr
3 Çırağa 10 Bin Dolara Ustalık Edecek

Üniversiteyi bitirdiği halde iş yaşamına hazır olamayan gençlerin sorunlarına bu yolla dikkati çekmek isteyen Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, çıraklarını 6 ay boyunca iş dünyasının tüm incelikleriyle tanıştıracak. Çıraklarını yurtiçi ve yurtdışında geliştirecek olan Kumbaroğlu, vereceği derslerle de yaşıtlarından bir adım öne çıkmalarını sağlayacak.

İlham SOCAR CEO’sundan

Boğaziçi Üniversitesi’nde binlerce genci iş yaşamına hazırlayan Kumbaroğlu, bir süre önce SOCAR CEO’su Kenan Yavuz’un üniversite mezunu gençlere yönelik eleştirisinden yola çıkarak ABD, Avrupa gibi gelişmiş ülkelerde yaygın bir uygulama olan çıraklık programını, enerji sektörüne uyarlamak için çalışma başlattı. Erdinç Çelikkan'ın haberine göre Türk ekonomisinin parlayan yıldızı olarak tanımladığı enerji sektörüne, diğer sektörlerde faaliyet gösteren çok sayıda firmanın da gelecek bulduğu için yöneldiğini, ancak ciddi eğitim sorunu bulunduğunu ifade eden Kumbaroğlu, Hürriyet’e şunları söyledi:

Kartvizit alışverişi

“1 Eylül 2015 tarihi itibariyle enerji sektöründe faaliyet gösteren 3 genci başta IAEE’nin networkü olmak üzere sektörün yurt içi ve dışındaki çok sayıda kurum, kuruluşu önde gelen kişilerle tanıştırıp, kartvizit alışverişi yapmalarını sağlayacağım. 6 ay boyunca gerek Boğaziçi Üniversitesi’nde gerekse diğer üniversite ve kuruluşlarla yurt dışı programlarındaki toplantılara benim yanımda katılacaklar. Bu toplantıların değerlendirmelerini hep birlikte yapacağız. Proje kapsamında haftada bir iş, ödev planlamalarının gerçekleşeceği toplantılar planlanacak. Hedefim ‘Deneyim Paylaşma Programını’ uluslararası standartlarda sunmak ve bunun yaygınlaşmasını sağlamak. Bu yolla üniversitelerden mezun olan, ancak çaldıkları tüm kapılar yüzlerine kapanan gençler çok ciddi deneyim kazanmış olacak. Mevcutta işleri olanlar ise çok daha büyük iş fırsatlarını yakalayarak sektörün gelişimine öncülük edebilecek.”

10 bin dolara çıraklık

Kumbaroğlu, çırakların okul hayatının tam aksine ustasının yanında iş hayatının inceliklerini öğreneceklerini belirterek, ilk etapta kişi başı 10 bin dolar olarak belirledikleri çıraklık programına başvuruları almaya başlayacağını söyledi. Kumbaroğlu, programa enerji sektörünün içinde olan ya da bu sektöre girmeyi planlayan tüm gençlerin başvurabileceğini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-ciraga-10-bin-dolara-ustalik-edecek_132974.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!