Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gençler İş Bulma Umudunu Yitirdi

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) raporuna göre Türkiye’de milyonlarca genç iş bulamadığı için çalışamıyor. 18.8 milyon gençten 6 milyonu işsiz. 4.7 milyon genç umudunu yitirdiği için iş aramıyor. 6 milyon işsiz gencin, 4 milyon 221 binini genç kadınlar oluşturuyor.

yapi.com.tr
Gençler İş Bulma Umudunu Yitirdi

Türkiye’de milyonlarca genç iş bulamadığı için çalışamıyor. Toplam 18.8 milyon gençten 6 milyonu işsizlik batağında. 4.7 milyon genç iş bulma umudunu yitirdiği için iş aramıyor. İşsizlik oranı genç kadınlarda erkeklerin yaklaşık 4 katı. 6 milyon işsiz gencin, 4 milyon 221 binini genç kadınlar oluşturuyor.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Mustafa Çakır'ın haberine göre, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK), OECD ve TÜİK verilerinden yola çıkarak hazırladığı rapor, genç işsizlerle ilgili acı tabloyu ortaya koydu. Rapora göre, Türkiye’de 15-29 yaş grubu gençlerin yaklaşık 3’te 1’i eğitimde veya çalışma hayatında değil. Sorunun temel nedeni ise genç kadınların yüzde 45’inin hem eğitim hem de istihdam dışı kalması.

Türkiye, işsiz gençlerin oranının yüksekliği açısından OECD içerisinde ilk sıralarda yer alıyor. Bir okula devam etmeyen veya bir işte çalışmayan gençlerin yüzde 80’i iş de aramıyor. Türkiye, yüzde 80’lik bu pasif oranıyla, OECD’ye üye 33 ülke içerisinde Kore ve Meksika’dan sonra 3. sırada geliyor.

Kadının adı yok

Türkiye’de genç kadınların yüzde 45.2’si hem eğitim hem de istihdam dışı kalırken, bu oran genç erkeklerde yüzde 17.6. Söz konusu oran, genç erkekler açısından yüzde 13.3 olan OECD ortalamasına yakın; buna karşılık genç kadınlarda yüzde 17.7 olan OECD ortalamasının neredeyse üç katı.

Eğitimde olmayan ve çalışmayan genç kadınlara ait bu oranla Türkiye açık ara OECD birincisi oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gencler-is-bulma-umudunu-yitirdi_132582.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!