Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"3. Köprü için Ağaç Kesilir, ama 10 Misli Kadar Fidan Dikilir"

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İBB’nin Sütlüce Tanıtım Çadırı’nda gerçekleştirilen ve İstanbul’a su temin çalışmaları, Melen Projesi ve ağaçlandırma çalışmalarının ele alındığı toplantının andından basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Eroğlu, 3. Köprünün havzalarda herhangi

yapi.com.tr
1 "3. Köprü için Ağaç Kesilir, ama 10 Misli Kadar Fidan Dikilir"

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İBB’nin Sütlüce Tanıtım Çadırı’nda gerçekleştirilen ve İstanbul’a su temin çalışmaları, Melen Projesi ve ağaçlandırma çalışmalarının ele alındığı toplantının andından basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Eroğlu, 3. Köprünün havzalarda herhangi bir sorun doğurmayacağını, kesilen ağaçların da 10 mislinin dikileceğini söyledi. Başkan Topbaş da 3. Köprü için daha az orman ve yeşil alan olan ve daha çok kamu arazisinden oluşan bir güzergahın tercih edildiğine dikkat çekti.

"Ulaştırma Bakanı ile anlaştık"

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul Boğazı'na yapılacak 3. köprü için en uygun güzergahın seçildiğini kaydetti. "Ulaştırma Bakanı ile anlaştık, kesilen ağaçların 10 misli kadar fidan dikeceğiz, bunun da müjdesini vereyim" diyen Eroğlu, iki taraftaki yaban hayatında kesinti olursa, yaban hayatının geçişine müsaade edecek yeşil, ekolojik köprüler de kurulacağını, projenin içme suyu havzalarında bir problem doğurmayacağını savundu.

1 milyon 350 bin adet fidan dikildi

Eroğlu, ağaçlandırmaya çok önem verdiklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

''İstanbul'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın belediye başkanlığı döneminden önce, ağaç diye bir şey yoktu, kupkuru bir şehirdi. Geçmişte Hollanda'da bir çalışma yapmıştım, oradan İstanbul'a gelince çöl gibi gelmişti, çok üzülmüştüm. Başbakanın, büyükşehir belediye başkanlığı döneminde ve Kadir Topbaş'ın döneminde ağaçlandırmaya çok büyük önem verildi, bunu takdir ve tebrik ediyoruz. İstanbul, güzelleşti ve daha da güzelleşecek. 2008 yılında ağaçlandırma seferberliği başlattık. İstanbul içinde 9 bin 11 hektar araziyi ağaçlandırdık, bozuk ormanları ıslah ettik ve şu ana kadar 3 milyon 53 bin adet fidanı toprakla buluşturduk. 2011 yılında ise İstanbul orman teşkilatı tarafından 1 milyon 350 bin adet fidan dikildi. Bu sene de ne kadar fidan talep edilirse karşılayacağız.''İstanbul'da, Doğa Koruma Milli Parklar Bölge Müdürlüğü kurduklarını ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu böylece kenti, tabiat parkları ve milli parklar konusunda bir cennet haline getirmek istediklerini söyledi.

2 kent ormanı kurulacak

Eroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, iki kent ormanı kurulması talimatı verdiğini belirterek, “İstanbul'un nüfusu arttı, vatandaşların cumartesi, pazar ve tatil günlerinde mesire alanı ihtiyaçları var. Arkadaşlarımız şu anda hazırlıklarını yaptı. Bir tanesini, Alibeyköy Barajı kenarında, ismini Başbakanımız koyacak, ama bizim dünya kent ormanı olarak adlandırdığımız bir orman kuracağız. Burada, bütün dünyadan örnekler sergileyeceğiz. Bir de Ömerli Barajı yanında uygun bir alanda Asya Ormanı kuracağız. Vatandaşlarımız buralarda mesirelik alan ihtiyaçlarını karşılayacak” dedi.

“Melen sistemi İstanbul için çok önemli”

İstanbul'da şu anda ortalama su kullanımının günde 2 milyon 250 bin metreküp olduğunu, yaz aylarında ise yaklaşık 2,5 milyon metreküpe çıktığını ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, bu suyu nasıl temin ettiklerini anlattı. Yeşilçay sistemini devreye aldıklarını ve Ağva'daki suları Ömerli Barajı'na aktardıklarını, Yeşilçay'dan Ömerli Barajı'na yılda 145 milyon metreküp su verilebildiğini ifade eden Eroğlu, ''Sonra melen sistemi devreye alındı. Özellikle Melen, İstanbul'un suyunun sigortasıdır” dedi.

Eroğlu, Melen sisteminin çok önemli olduğunu ifade ederek, ''İstanbul iklim açısından bir tek havza sayılabilir, ama Melen başka bir havzadır. İstanbul'da kuraklık olunca orada olmuyor. İstanbulda, 2 yıl, 3 yıl kuraklık olunca su kaynakları açısından sıkıntı olabilir. Bu sebeple, Melen İstanbul'un suyunun sigortasıdır” diye konuştu. Bu yılın Haziran ayı sonunda Melen sistemini, Avrupa yakasına, Kağıthane'ye kadar akıtacaklarını ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, bugün itibariyle barajlarda yaklaşık 556 milyon metreküp su bulunduğunu, her an Yeşilçay ve Melen'den takviye yapabileceklerini söyledi."Başbakanımız özellikle kuzeyden geçmesini istedi"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da 3. köprü ile ilgili soru üzerine şunları kaydetti; “3. köprü ile ilgili önce 7 tane daha sonra 5'e indirilen güzergah tespiti vardı. Bunların 5'i üzerinde değerlendirme uzun zaman aldı. Başbakan'ın bizzat kendisinin değerlendirmesiyle daha az orman ve yeşil alan daha çok kamu arazisi tercihi ile en kuzeye atıldı. Karayolları Genel Müdürlüğü, daha güneydeki güzergahları tercih ediyordu, kent içi ulaşıma daha fazla katkı sunsun diye. Ama Başbakanımız özellikle bunun kuzeyden geçmesini, ormanlara ve su havzalarına müdahale etmemesini, kamulaştırma maliyetlerinin düşük olması için en kuzeyi tercih etti. En uzun köprü olarak da ortaya çıkıyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-kopru-icin-agac-kesilir-ama-10-misli-kadar-fidan-dikilir_90472.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Hiç inanmıyorum, hepsi çok düşünülüp çok kafa yorulmuş gibi anlatılan, ama aslında sadece rantın düşünülüp planlandığını bariz bir şekilde ortaya koyan laf dizisi, yerleşimin nasıl önüne geçecekler? İstanbul'u akciğerlerinden vurdular. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!