Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Boğaz'a Mini Metro

İstanbul’daki görevi sona eren Kazakistan İstanbul Başkonsolonsu Askar Shokybayev’in ziyareti sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Levent'ten Hisarüstü'ne ve oradandan füniküler sistemle Aşiyan'a inecek mini metro hakkında gazetecilere bilgi verdi.

yapi.com.tr
Boğaz'a Mini Metro

İstanbul’daki görevi sona eren Kazakistan İstanbul Başkonsolonsu Askar Shokybayev’in ziyareti sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Levent'ten Hisarüstü'ne ve oradandan füniküler sistemle Aşiyan'a inecek mini metro hakkında gazetecilere bilgi verdi. Yönetime gledikleri günden bu yana 22 milyar lira ile en büyük yatırımları ulaşıma ayırdıklarını dile getiren Başkan Topbaş, toplu taşımanın yaygınlığı ölçüsünde trafiğin rahat olacağını kaydetti.

"Avrupa'da örnekleri var"

Projeyi kısa sürede tamamlamak istediklerini dile getiren Başkan Topbaş, “Metro hatlarından bir tanesi olarak düşündüğümüz Levent'ten Hisarüstü denilen Boğaziçi Üniversitesi'nin bulunduğu noktaya kadar metro hattının uzatılması. Bunun kararını verdik. Şu anda çalışmalar devam ediyor, Kısa sürede tamamlanacağını umuyorum. Tabi ki oraya gittiğimiz de arzu ettiğimiz şudur ki. Boğaz'a bir funiküler sistemle yüzeyden (Taksim'deki gibi Dolmabahçe-Tünel şeklinde değil) inme şeklinde. Bunun Avrupa'da örnekleri var. Bu başarılırsa sahille bütünleşme imkanı olur. Böylece sahil trafiğini büyük destek vermiş oluruz'' şeklinde konuştu.

Üsküdar – Ümraniye metrosunun Çekmeköy’e uzanan hattından sahile inen yüzeysel füniküler sistemiyle sahile erişebilme imkanı aradıklarını belirten Başkan Topbaş, bunlardan bir tanesinin belki Küçüksu deresi civarına inebileceğini söyledi. Başkan Topbaş, böylece tepelerden gelenlerin sahile inmesini, sahilden gelenlerin de tepelere çıkmak suretiyle metro hatlarına ulaşmaları ve daha hızlı bir trafiğin oluşmasının sağlanacağını anlattı.

"Ciddi bir sıkıntı yaşanmakta her iki Boğaz sahilinde"

Başkan Topbaş şöyle devam etti: “Maalesef sahillerde yoğun bir trafik oluşmakta. Ciddi bir sıkıntı yaşanmakta her iki Boğaz sahilinde. Böylece tepelerdeki metrolarla bunu bağlamış olacağız. Bunun önemli bir çözüm olacağına inanıyorum. Şu anda starta verildi. Çok kısa sürede biteceğini tahmin ediyorum. Çünkü çok uzun bir mesafe değil. Tek tüp olarak yapacağız. Çünkü aynı tüpten gidiş geliş sağlanacak. Böyle hızlı bir erişim imkanı verilecek. Etiler hattı yol genişliği açısından çok sıkıntılı bir bölge. Çok ciddi sıkıntı yaşanmakta trafik açısından. Böylece oradan otobüs hattı yerine metro ile erişim sağlanacağı bir sistem devreye girecek. Çok daha bir Etiler hattı ortaya çıkacak.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/bogaza-mini-metro_90601.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!