Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

3. Köprü Yeniden Gündemde

“Yap-işlet-devret” modeliyle inşaası öngörülen 3. boğaz köprüsü projesi için, yeniden Devlet Planlama Teşkilatı’nın (DPT) onayına başvuruldu.

NTV-MSNBCb>“Yap-işlet-devret” modeliyle inşaası öngörülen 3. boğaz köprüsü projesi için, yeniden Devlet Planlama Teşkilatı’nın (DPT) onayına başvuruldu.
Dünyanın sayılı metropolleri arasında yeralan İstanbul’un ulaşım sorununu uzun vadede çözümü için yapımı planlanan 3. Boğaziçi köprüsü projesi, onay halinde, yeniden programa alınacak.

Karayoları Genel Müdürlüğünün DPT’ye teklif ettiği 3. boğaz köprüsü, bütçeye mali yük getirmeden “yap-işlet-devret” sistemi ile inşa edilecek. DPT’nin onay vermesi halinde, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün daha önce üzerinde çalıştığı projede yeni revizyonlar yapılacak.
Buna göre 3. boğaz geçişi, raylı sistem ulaşımına da olanak verecek şekilde inşa edilecek. Orta refüj bölümü raylı sistemde hızlı tramvayların ulaşımına hizmet verecek şekilde projelendirilecek yeni köprü, daha önce belirlenen güzergah üzerinde inşa edilecek. Köprü 1.6 kilometre uzunluğunda olacak.

“YAP-İŞLET-DEVRET”
“Yap-işlet-devret” sistemi ile yapımı planlanan köprü için, yaklaşık 1 milyar dolarlık bir yatırım harcaması planlanıyor. Söz konusu sistem uyarınca köprü, çevre ve bağlantı yollarını üstlenecek firma, köprünün işletmeciliğini üstlenecek ve geçişlerden elde edeceği gelirle yaptığı yatırım bedelini finanse edecek.
15 ile 20 yıllık bir süreyle işletilmesi öngörülen köprü, daha sonra Karayolları Genel Müdürlüğüne devredilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-kopru-yeniden-gundemde_3941.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!