Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

3. Köprü Yerine Yaşam Platformu yine Ankara‘da

'Yaşam ihaleye çıkartılamaz' diyerek 10 Ocak'ta gerçekleştirilen 3. köprü projesi ihalesine karşı çıkmak için Ankara'ya giden 3. Köprü Yerine Yaşam Platformu, '3. rant köprüsü' olarak tanımladığı projeden vazgeçilmesi için yeni ihalenin gerçekleştirileceği 05 Nisan Perşembe günü yine Ankara'da olacak. Platform tarafından yapılan yazılı

yapi.com.tr
3. Köprü Yerine Yaşam Platformu yine Ankara‘da

'Yaşam ihaleye çıkartılamaz' diyerek 10 Ocak'ta gerçekleştirilen 3. köprü projesi ihalesine karşı çıkmak için Ankara'ya giden 3. Köprü Yerine Yaşam Platformu, '3. rant köprüsü' olarak tanımladığı projeden vazgeçilmesi için yeni ihalenin gerçekleştirileceği 05 Nisan Perşembe günü yine Ankara'da olacak. Platform tarafından yapılan yazılı açıklamada, "AKP hükümetini halkın kaynaklarını cinayet projeleri için yağmalamaktan vazgeçmesi ve halkın gerçek ihtiyaçları için kullanması için bir kez daha uyarıyoruz" denildi. Platform olarak dört yıldır dayatılan projenin yanlışlığını ve İstanbul halkının gerçek ihtiyacı olmadığını, vazgeçilmesi gerektiğini anlatmaya çalıştıklarına dikkat çekilen açıklamada, 'tüm yaşam savunucuları' 5 Nisan Perşembe günü ihalenin yapılacağı Karayolları Genel Müdürlüğü önünde olmaya çağrıldı.

3. Köprü Yerine Yaşam Platformu'nun açıklaması şöyle:

"3. Köprü Yerine Yaşam Platformu olarak, 10 Ocak tarihinde 3. Köprü projesi ihalesine karşı "Yaşam İhaleye Çıkartılamaz" diyerek, bu bilim dışı, hukuk dışı ve anti-demokratik dayatmaya karşı yaşamı savunmak için Ankara`daydık. O günden bugüne İstanbul için bu dayatmanın peşi sıra Haydarpaşa ve Taksim`e de sermayenin vahşi İstanbul`u adına el konulmaya çalışıldığını görüyoruz. Esenyurt`taki Marmara Park şantiyesinde sermayenin kar hırsı uğruna katledilen 11 insanımız maalesef bize bu vahşetin sadece ayak seslerini duyuruyor. Köprüyü yapmaya çalışanlarla sigortasız oldukları anlaşılan inşaat işçilerini yakanlar, kentlerimizi kar ve rant yaratan inşaat şantiyeleri olarak gören aynı zihniyetin sahipleri, aynı çıkar çevreleridir. Arkadaşlarımızı emeğin İstanbul`u adına saygıyla anıyor ve ailelerinin acılarını paylaştığımızı buradan bir kez daha iletmek istiyoruz.

İstanbul`un tamamını sermayenin şantiyesi haline getiren AKP hükümeti, deprem felaketini sermaye için kara dönüştürmek amacıyla hazırlanan Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi yasa tasarısını Meclis`ten geçirmeye çalıştığı bu dönemde, iki ay önce girecek şirket bulamadığı için ertelediği ihaleyi şirketlere avanta üstüne avanta vererek yeniden yapmaya çalışmaktadır. AKP hükümeti, uluslararası kriz nedeniyle şirketlerin doğru dürüst rağbet etmediği 3. Köprü Projesini halka, bilime ve yüksek mahkeme kararlarına rağmen gerçekleştirebilmek adına İstanbul`un yağmalanması için teşvik üstüne teşvik dağıtmayı sürdürüyor. Önce Yap-İşlet-Devret modeliyle ihaleye açılan cinayet projesinin tetikçilerini ikna etmek için, ertelenen ihale öncesinde kamulaştırma bedellerini yarıya indiren ve firmalara kar garantisi bahşederek cinayet projesinin bedelini tüm Türkiye halkının sırtına yükleyen hükümet, 5 Nisan ihalesi öncesinde kamulaştırma bedellerinin tamamını üstlendi ve yapım aşamasında vergi indirimi uygulayacağını açıkladı. Tüm bu süreçlerden de anlaşılabileceği gibi 3. Köprü Projesi İstanbul`un ve Türkiye`nin değil AKP`nin siyasi projesi ve rantçı inşaat şirketlerinin ihtiyacıdır. İstanbul halkının gerçek ihtiyacı toplu ulaşım, ormanlarımızın ve su havzalarımızın korunduğu temiz yaşanabilir bir çevre; bu kenti var eden emekçilerin barınma, güvenceli çalışma ve yaşama haklarının garanti altına alındığı bir İstanbul`dur. AKP hükümetini halkın kaynaklarını cinayet projeleri için yağmalamaktan vazgeçmesi ve halkın gerçek ihtiyaçları için kullanması için bir kez daha uyarıyoruz.

3. Köprü Yerine Yaşam Platformu olarak dört yıldır bizlere dayatılan bu projenin yanlışlığını ve İstanbul halkının gerçek ihtiyacı olmadığını, meslek odalarımızın, bilim insanlarımızın görüşleri ve bilirkişi raporlarının ışığı altında anlatmaya çalışıyor ve bu projeden vazgeçilmesi gerektiğini vurguluyoruz. İstanbul`un trafik sorununu çözmek için yeni köprülere değil, raylı ulaşımla deniz yolunun etkin biçimde kullanılmasına, yani bu ikisinin kesiştiği yeni Haydarpaşalara ihtiyaç varken, bunun tam tersinin yapılmasını ibretle izliyor; bu tercihin nedeninin cehalet değil kör bir iktidar ve kar hırsı olduğunu bir kez daha belirtiyoruz. Tüm bunlara rağmen inatla 3. Köprü projesini gerçekleştirmeye çalışan AKP hükümeti açılan davaların devam ettiğini ve bilirkişilerin olumsuz rapor verdiğini görmezden gelerek, hukuka, bilime, insana ve doğaya karşı 5 Nisan`da yine ihaleyi açmakta ısrar etmektedir. Bu dayatmalara karşı ve insanca yaşanacak bir İstanbul için 5 Nisan`da ısrarla köprü değil orman, köprü değil su,  köprü değil toplu ulaşım, köprü değil barınma hakkı, köprü değil güvenceli bir İstanbul için bizler de Ankara`da olacağız. Taksim`den Haydarpaşa`ya, Esenyurt`tan Sarıyer`e İstanbul`un sermaye tarafından yağmalanmasına hayır diyen herkesi ve tüm yaşam savunucularını 5 Nisan Perşembe günü ihalenin yapılacağı Karayolları Genel Müdürlüğü önünde olmaya çağırıyoruz".

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-kopru-yerine-yasam-platformu-yine-ankarada_91171.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!