Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

300 İnşaat İşçisi Karantinada

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesi inşaatında çalışan 300’e yakın işçi, koronavirüs şüphesiyle Hasanoğlan Fen Lisesi’nin yurtlarında karantinaya alındı. İşçiler, hastanede tedaviye alınan işçinin ‘test sonucu negatif’ denilerek şantiyeye getirildiğini iddia etti.

yapi.com.tr
300 İnşaat İşçisi Karantinada

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin Elmadağ şantiyesinde çalışan 300’e yakın işçinin, koronavirüs şüphesiyle Hasanoğlan Fen Lisesi Öğrenci Yurdu’nda gözetim altında tutulduğu öğrenildi.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; isminin açıklanmasını istemeyen bir işçi, “Bir arkadaşımızı bir hafta önce hastaneye götürüp test yaptılar. Sonra ‘Testin negatif çıktı’ diyerek yeniden bizim yanımıza, şantiyeye yolladılar. Ardından gece polis ve diğer yetkililer işçi arkadaşımızı arayarak ‘Hazırlan, seni almaya geliyoruz’ dedi ve apar topar arkadaşımızı geri götürdüler” dedi.

“Yetkililer bize bir bilgi vermiyor” diyen işçi, “Gece arkadaşımız apar topar götürülürken onunla aynı odada kalan arkadaşları da götürdüler. Hastaneye koronavirüs şüphesiyle toplam altı arkadaşımız götürüldü. O geceden sonra da bizim çalıştığımız şantiyeyi kapattılar ve bir gün sonra da benimle beraber 300’e yakın işçi Hasanoğlan Fen Lisesi Yurdu’na getirildik. Bizim içimizde başka koronavirüs taşıyan var mı yok mu bilmiyoruz. Çalıştığımız şirketin yetkililerinden hiçbiri başımızda değil.” diye konuştu.

Elmadağ Belediye Başkanı CHP’li Adem Barış Aşkın da, “Biz belediye olarak Hasanoğlan Fen Lisesi Yurdu’nda kalan işçilerin şampuan, sabun ve maske ihtiyacını karşıladık. Bazı işçilerde koronavirüs testinin negatif çıktığını biliyoruz ve daha fazla bir bilgimiz yok.” ifadelerini kullandı.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (iMO) Ankara Şube Başkanı Selçuk Uluata, “Maalesef yine uyarılarımız kulak ardı edildi. İnşaat işkolu gibi tehlikeli, dezenfeksiyon ve hijyen koşullarının sağlanmasının zor olduğu bir işkolunda daha dikkatli ve hızlı bir süreç yürütülmesi gerekir. Eğer gerekli önlemler alınmaz ise buna benzer haberleri maalesef daha çok duyacağız.” şeklinde konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/300-insaat-iscisi-karantinada_179260.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!