Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

420 Bin Metrekarelik Konteyner Kent Tamamlandı

Türkiye'ye sığınan Suriyeliler için Kilis Elbeyli ilçesinde 420 bin metrekare alana kurulan konteyner kent tamamlandı.

yapi.com.tr/AA
420 Bin Metrekarelik  Konteyner Kent Tamamlandı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) , AFAD tarafından 45 milyon 461 bin 500 TL bedelle ihale edilen konaklama tesisindeki altyapı, konteynerlerin montajı ve sosyal donatıları 3.5 ayda tamamladı. İki oda, bir banyo ve tuvalet bulunan 21 metrekarelik konteynerlerde, 6 kişilik bir ailenin ihtiyacı doğrultusunda düzenlemeler yapıldı. Kampa getirilen Suriyeli aileler, öncelikle bekleme salonlarına alınıyor, daha sonra sırayla kayıt kabul merkezine getiriliyor. Fotoğrafları çekilen ve parmak izleri alınan ailelere birer çipli kimlik kartı veriliyor. Suriyeliler daha sonra sağlık biriminde taramadan geçiriliyor, çocukların aşıları yapılıyor. İşlemlerinin ardından konteynerlere yerleştirilen ailelere, geçici olarak kuru gıda dağıtılıyor.

"Orta ölçekli kasaba"

Kilis Valisi Süleyman Tapsız,  Elbeyli Kaymakamı Meral Uçar ile konteyner kentin kurulduğu alanda incelemelerde bulundu. İncelemesinin ardından gazetecilere barınma merkezine ilişkin bilgi veren Tapsız, "Aslında kamp demek yerine küçük bir şehir diyebiliriz. 20 bin nüfus az değil. Orta ölçekli kasaba diyebiliriz" dedi.Barınma merkezinde yaklaşık 3 bin 600 konteyner olduğunu belirten Tapsız, konteyner kente ilişkin şu bilgileri verdi: "Kamp içerisinde 4 prefabrik okul, 4 sosyal tesis, 2 cami, sağlık ocağı, 7 çocuk oyun alanı, 2 basketbol sahası, 2 voleybol sahası, günde 4 bin ton kapasiteli arıtma tesisi, 2 bin ton kapasiteli su deposu, 2 prefabrik market binası, 2 lojistik depo, 5 idari hizmet binası, 8 gözetleme kulesi, 2 helikopter pisti bulunuyor. Ayrıca İnsani Yardım Vakfı tarafından şu ana kadar 982 konteyner, okul, poliklinik ve rehabilitasyon merkezinin inşası tamamlanarak Suriyeli misafirlerimizin hizmetine sunulmuştur."Tapsız, sığınmacıların kamp alanlarının dışına çıkmadan günlük hayatlarını rahat bir şekilde idame edebilecekleri her türlü sosyal, kültürel, sportif faaliyetlerini gerçekleştirebilecekleri yaşam alanlarının eş zamanda inşa edildiğini vurguladı.

Tapsız, kampa öncelikle Esselame Sınır Kapısı'nda bekleyen Suriyelilerden yaklaşık 10 bininin ve Kilis kent merkezinde yaşayan 10 bin sığınmacının alınacağını, sayının 20 bine tamamlanacağını söyledi.Kampa şimdiye kadar 5 bin Suriyelinin yerleştirildiğini ve Suriyelilerin her türlü ihtiyacının karşılandığını ifade eden Tapsız, konteyner kentte marketlerin de olduğunu ancak henüz faaliyete geçmediğini ifade etti.Marketler faaliyete geçtiğinde Suriyelilerin kendilerine verilen çipli kartla alışveriş yapabileceğini dile getiren Tapsız, "Kamp 3.5 ay gibi kısa bir sürede inşa edildi. Ümit ediyoruz ki en kısa sürede 20 bin kişi buraya yerleştirilmiş olur" diye konuştu.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/420-bin-metrekarelik-konteyner-kent-tamamlandi-_109974.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!