Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

46 Yıllık Perde Kapanacak mı?

AST son zamanlarda zor günler geçiriyor. Ekonomik krizin etkisiyle geçen sezon kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı. Bu sezon da tehlike devam ediyor. İşte bu tehlikenin verdiği acıyla bir çağrıda bulunuyor ekip: Tiyatroya gidin! Genel olarak tiyatrolara olan ilginin azalması, düşen seyirci sayısının etkisiyle vergi ve SSK borçları 485 bin

Cumhuriyet DERGİ
46 Yıllık Perde Kapanacak mı?

Ankara Sanat Tiyatrosu yani AST, politik tiyatro dendiğinde ilk akla gelenlerden. Brendan Behan’ın Gizli Ordu oyunu, Nikolay Gogol’ün Ölü Canlar’ı, Jean Paul Sartre’ın Mezarsız Ölüler’i, Orhan Kemal’in 72. Koğuş’u, Aziz Nesin’in Sait Hopsait’i, Yaşar Kemal’in Yer Demir Gök Bakır’ı, Nâzım Hikmet’in Yolcu’su, Yılmaz Güney’in Salpa’sı, Uğur Mumcu’nun Sakıncalı Piyade’si... Darbelere, sıkıyönetime rağmen hep perdelerini açık tutmaya çalıştı AST. Oyunları yasaklandı, oyuncuları yargılandı hatta tutuklandı... Ancak hep devam etti. 46 yıllık bu serüvende sahnede kimler görünmedi ki; Genco Erkal, Erkan Yücel, Savaş Dinçel, Nurşim Demir, Mümtaz Sevinç, Jülide Kural, Uğur Polat, Fikret Hakan, Şevket Altuğ, Talat Bulut, Işık Yenersu, Altan Erkekli...

AST son zamanlarda zor günler geçiriyor. Ekonomik krizin etkisiyle geçen sezon kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı. Bu sezon da tehlike devam ediyor. İşte bu tehlikenin verdiği acıyla bir çağrıda bulunuyor ekip: Tiyatroya gidin! Genel olarak tiyatrolara olan ilginin azalması, düşen seyirci sayısının etkisiyle vergi ve SSK borçları 485 bin TL’yi bulmuş AST’ın. “Ciddi bir darboğaza girdik” diyor Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Çuhadar. Bir ara tiyatronun İstanbul’a taşınması bile düşünülmüş. “Ancak” diyor Çuhadar, “AST’ın Ankara’nın markası olması, buradaki duyarlı insanların kalması için ciddi baskı oluşturmasıyla Ankara’da devam etmesine karar verildi. Borçları zamana yayarak ödeyeceğiz”.

Bütün bu sıkıntılar arasında AST perdelerini Mürsel Yaylalı’nın yazdığı, Murat Çıdamlı’nın yönettiği “Kod Adı: Keklik” oyunuyla açtı. Polis devleti, yargı sistemi ve derin devlet ilişkileri örgüsünde, bireyin düzene karşı isyanını anlatıyor oyun. Çuhadar, “Biraz sessiz sedasız başladık, ancak oyun kendi seyircisini oluşturuyor. Bu da bize umut veriyor. Turneler de yapacağız, Anadolu’da daha çok ilgi görecektir. Yeni oyunlarımız da yolda” diyor. Çocukları da unutmamışlar; “Deniz Kızı ve Sevimli Korsanlar” Çuhadar’ın deyişiyle, “bilgisayar karşısındaki çocukların umarsızlığını, umutsuzluğunu, ağlak hallerini” gidermeyi amaçlıyor. “Özellikle 80 öncesi kuşak AST’ta çok şey paylaştı” diyor Çuhadar, “Mesele sadece tiyatro-seyirci ilişkisi değildi, bunun ötesinde bir paylaşımdı; haksızlığa, baskıya karşı, dönemin duyarlı insanlarının limanıydı AST. Oyunlarıyla tarihe tanıklık etti, ediyor. Amacımız, AST’ı o dönemleri yaşayanlara hatırlatmak, yeni nesillere tanıtmak. Her şeyin bu kadar çok sanallaştığı, naylonlaştığı bir ortamda biraz sahicilik yapmak istiyoruz. İnsanların birbirine dokunmasının önemine işaret ediyoruz”.

Haksız da sayılmaz Çuhadar, AST Türkiye’nin 46 yılının tanığı...

Yıl, 1963. Yer, Ankara. İstanbul’daki Arena Tiyatrosu’ndan ayrılarak Ankara’ya gelen Asaf Çiyiltepe ve arkadaşlarının kurduğu tiyatro, ilkin Ankara Sanat Topluluğu adını aldı, sonra Ankara Sanat Tiyatrosu. Ihlamur Sokak’taki bir binanın giriş katındaydı, hâlâ da orada.

“AST benim evimde kuruldu diyebilirim” diye anlatacaktı sonraları Adalet Ağaoğlu, “Asaf geldi, Ihlamur Sokak’ta bir yer bulduk, ama bize vermek istemiyorlar, dedi. Birisi ev sahibine onlar komünist diye ihbar etmiş. Evin sahibi bir mühendismiş. Halim tanıyordu. Ev sahibine gittik. Halim, bunlar büyük sanatçılardır dedi, kefil olduk. Bomba atarlar, şu olur bu olur türünden itirazlar etti. Sonuçta ikna ettik ve AST’a yer bulundu”.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/46-yillik-perde-kapanacak-mi_75294.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!