Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

47 Konutun Yerine 282 Konut ve Bir Meydan

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Esenler Turgutreis Mahallesi’nde ‘Deprem Dönüşüm Süreci’nde kullanılacak 282 konutu gazetecilere tanıttı. Topbaş, şehrin olası bir depreme karşı hazır olması gerektiğini söyledi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bugüne kadar 1.6 milyar lira harcayarak deprem konusunda halkın bilmediği

yapi.com.tr
47 Konutun Yerine 282 Konut ve Bir Meydan

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Esenler Turgutreis Mahallesi’nde ‘Deprem Dönüşüm Süreci’nde kullanılacak 282 konutu gazetecilere tanıttı. Başkan Kadir Topbaş, şehrin olası bir depreme karşı hazır olması gerektiğini söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bugüne kadar 1.6 milyar lira harcayarak deprem konusunda halkın bilmediği birçok çalışmaya imza attıklarını, özellikle şehrin yolları ve viyadükleri ile belediye binalarını depreme hazır hale getirdiklerini ifade eden Kadir Topbaş, şöyle konuştu;

“Bu mahallede gördüğünüz yapı sahipleri geçici olarak buraya taşınacak ve böylece yerinde dönüşüm sağlanacak. Burada yapılacak olan 250 konut daha var. Böylece ciddi bir dönüşüm daha ortaya çıkacak. Dün Kağıthane’de enkaz bedellerini ödeyerek ve ev sahibi olma imkanları sunarak 33 gecekonduyu kaldırdık. Orada da ciddi bir dönüşüme başladık. Amacımız sağlıklı ve doğru bir yaşam alanı ortaya çıkartmak. Esenler’in bu mahallesinde, ortasında meydanı, sosyal donatı alanları olan,  insanca yaşanabilecek ve deprem korkusu yaşanmayacak yeni bir yaşam alanı oluşturuyoruz. Esenler’de bin 500 konutluk bir çalışma daha var. Yani sadece bu konutlarda 10 bin kişi oturacak. Şirketimiz KİPTAŞ’ın da yine burada 850 konut çalışması var”.

Topbaş, İstanbul’da bugüne kadar 16 binin üzerinde yapı yıktıklarını ve kentsel dönüşüm çalışmalarını her ilçede buna benzer modeller oluşturarak devam ettireceklerini kaydetti.

Müracaatlar ilçe belediyelerine

Topbaş, Başbakan Erdoğan’ın da vatandaşlarla anlaşarak kentsel dönüşüm yapılmasından yana olduğunu, ancak yeni çıkacak kanunla sunulan imkanların değerlendirilmemesi durumunda son çare olarak kamulaştırmaya gidileceğini söyledi. Topbaş, “İlgilenen vatandaşlarımız aralarında anlaşarak vakit kaybetmeden ilçe belediyeleriyle temasa geçsinler, müracaatları yapsınlar. İlçe belediyeleri bize aktaracak ve böylece orada bu yenileme fırsatını vereceğiz. Temennimiz,  arzumuz bunu hızla gerçekleştirmek. Esenlerdeki bu yapılar mutluk yuvaları haline gelsin; diğerlerine örnek olsun” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/47-konutun-yerine-282-konut-ve-bir-meydan_89930.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!