Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

5 Milyar Dolar Daha Getiririz Galataport’un Peşini Bırakmayız

5 Milyar Dolar Daha Getiririz Galataport’un Peşini Bırakmayız

Hürriyet Gazetesi
5 Milyar Dolar Daha Getiririz Galataport’un Peşini Bırakmayız

ürkiye’ye 10 yılda 10 milyar dolar getirdiklerini belirten Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, önümüzdeki beş yılda da 5 milyar dolar daha getireceğimize söz veriyorum" dedi. Kutman, yenilenecek Galataport ihalesine de gireceklerini belirtti.

Finans, enerji ve altyapı sektörlerinde faaliyet gösteren Global Yatırım Holding, iki yıl içinde doğalgaz ve elektrik dağıtım özelleştirmeleri aracılığıyla enerji sektöründe hızlı büyümeyi, finans sektöründe ise küçülmeyi hedefliyor. Şirketin önümüzdeki döneme ilişkin faaliyetleriyle ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, Türkiye’ye 10 yılda 10 milyar dolar getirdiklerini belirterek, "Önümüzdeki beş yılda da 5 milyar dolar daha getireceğimize kamuoyu önünde söz veriyorum" dedi. Kutman, Galataport ihalesine de neresinden bakılırsa bakılsın, mutlaka gireceklerini açıkladı.

Geleceğe yatırım:
Kutman, önümüzdeki döneme ilişkin hedeflerini şöyle açıkladı: "Global olarak 15 yıllık bir geçmişi temsil ediyoruz. Bir aracı kurum olarak Türkiye’deki mali piyasaların gelişmesine ve derinleşmesine özellikle yabancı fonların ülkemize yatırım yapmasını teşvik ederek aracı olduk. Bugün ise, ülkemizin en hızlı gelişen sektörlerine uluslararası çapta yatırım yapan bir Holding durumundayız. Artık, yerli ve yabancı ortaklarımızla Türkiye’nin hızlı gelişen sektörlerine yani ülkenin geleceğine yatırım yapıyoruz. Bunun en net kanıtı ulaştığımız rakamlar. Geçen on yılda aracı kurum olarak 10 milyar doların üstünde yatırımının Türkiye’ye gelmesine aracılık ettik. Şimdi ise önümüzdeki stratejik ortaklarımızla birlikte beş yılda 5 milyar dolarlık doğrudan yatırımın Türkiye’ye gelmesine imza atmayı hedefliyoruz."

Galataport'tan vazgeçmeyiz:
Kutman, Galataport ihalesiyle yakından ilgileneceklerini ifade etti. Kutman, "Çok çalışma yaptık. Büyük ihtimalle gireceğiz. Girmeyeceğiz demek doğru değil" diye konuştu. "O rakamı bulabilecek misiniz?" sorusuna "Değerlendireceğiz" karşılığını veren Kutman, ödeme planına ilişkin olarak da, şunları söyledi: "Galataport ihalesine A’dan da baksanız, Z’den de baksanız gireceğiz. Ödeme planının kısa tutulması, yani peşin olması maalesef devletimiz için o kadar da hayırlı olmayacak."

200 milyon euroyu aşar:
İhalenin hiçbir şekilde taksitli olması taraftarı olmadıklarını vurgulayan Kutman, şunları kaydetti: "Umarım ihale peşin parayla açılır. Pamuk eller cebe olur. Peşin olacak, kriterler çok farklı. Umarız taksitle ödeme olmayacak. Çünkü geçen sefer en büyük kamuoyu eleştirisi yıldan yıla ödemeydi. Taksitli olduğu için kamuoyu baskısı çok ağırdı. Şimdi pamuk eller cebe, peşin vereceksiniz. Aynen İzmir ve Mersin Limanı gibi olacak varsayıyoruz. Peşin rakamın öyle bir rakam olma şansı, yok. Önceki 200-220 milyon Euro’ydu. Taksitli toplam rakam 3.5 milyar Euro’ydu. O rakamın peşin olma şansı sıfır. Ancak peşin satışta 200 milyon Euro’dan fazla olabilir."

Hüsnü Özyeğin’in çıktığı yerde ben de durmam
Finans sektöründe küçüleceklerini açıklayan Mehmet kutman, finansın Global Yatırım Holding’in toplam cirosunda yüzde 81.4 olan payını, bu yıl yüzde 56.6’ya, gelecek yıl ise yüzde 41.4’e indirmeyi planladıklarını söyledi. Kutman, bugünlere gelmesini sağlayan finans sektöründe ayakta kalmak için büyük sermaye gerektiğini vurguladı. Kutman, Türkiye’de şu andaki bankacılık sektörünü "bilanço oyunu" olarak niteledi ve sözlerini şöyle sürdürdü: "Geçen yıl maalesef gelirlerimizin çoğu finanstan geldi. 2006’da bunu azaltmak, indirmek istiyoruz. Erol Sabancı’nın, Hüsnü Özyeğin’in bankalarını satmak istediği bir dönemde Global’in bu bilanço yapısıyla finansta ağırlığını korumasını doğru bulmuyoruz. Önümüzdeki dönemde azınlığa geçeceğiz." Bu çerçevede, Global Menkul Değerler’in yüzde 20’sinin satışı için, İtalyan Sanpaolo IMI Group’un yatırım bankası Banca IMI ile geçen yıl eylülde devir anlaşması imzalandı. Kutman, Banca IMI’nin ayrıca 18 ayda Global Menkul’un yüzde 30’unu alma opsiyonu bulunduğunu hatırlattı.

Koç Grubu ile yarışmak haddimize düşmez
Mehmet Kutman, "Ofer Grubu’na Tüpraş’ın yüzde 14’ünün satışıyla ilgili Koç Grubu burada rövanş mı aldı?" sorusuna, "Ofer Grubu yüzde 14’ünü almadı. Koç Grubu’yla da yarışmak haddimize düşmez. Onlar büyüğümüz, onları ancak takip edebiliriz. Onların önüne geçmeyi asla ve asla düşünmeyiz" dedi. Kutman, ihaleyi kazanmaları halinde Duty Free’yi Setur’un işleteceğini belirterek, "Koç Yatırım da Limak’a danışmanlık için teklif vermiş" dedi. Kutman Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’la hiçbir gizli görüşmeleri olmadığını belirtti.

Yeni ihaleye bekleriz
Rahmi Koç’un "Haberimiz olsaydı biz de girerdik" açıklamasının hatırlatılması üzerine de, Kutman, "Kendisini yeni ihalede bekliyoruz" dedi.

Her konuda alnımız açık
Mehmet Kutman, ısrarlı sorular üzerine, Galataport, Tüpraş ve Ofer konusunda şunları söyledi:

"Bunlar hakikaten alnımızın çok açık olduğu konular. Galataport ihalesinin şartnamesi belliydi. İhale birkaç gazetede yayınlandı. Bunu herkes gördü. Koç Grubu’na ait Setur ve Koç Yatırım ihaleye beraber girmek üzere Global Yatırım Holding’e teklif verdi. Buradaki hata, ihale günü İhale Komisyonu’nun toplam rakamı açıklayacağına yıllık fiyat ve yıllık artış oranını açıklaması lazımdı."

http://www.yapi.com.tr/haberler/5-milyar-dolar-daha-getiririz-galataportun-pesini-birakmayiz_45132.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!