Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

5 Milyon ''Sigortalı'' Konut Var!

Doğal Afet Sigortaları Kurumu verilerine göre, Zorunlu Deprem Sigortası'ndaki konut sayısı 5 milyona ulaştı.

yapi.com.tr/AA
5 Milyon ''Sigortalı'' Konut Var!

DASK açıklamasına göre, 18 Ağustos 2012'de yürürlüğe giren Afet Sigortaları Kanunu'nun getirdiği destekleyici düzenlemelerle ulaşılan bu sayının ardından DASK'ın hedefi, zorunlu deprem sigortalı konutların sayısını 2017'de 10 milyona çıkarmak.

Konuya ilişkin açıklamasında DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, Afet Sigortaları Kanunu ile birlikte konut kredileri ve tapu işlemlerinin yanı sıra elektrik ve su aboneliği işlemlerinde de zorunlu deprem sigortası poliçesi aranmasının bu artışa büyük katkıda bulunduğunu belirterek, amaçlarının, sigortalılık bilincini geliştirip kapsamdaki tüm konutları deprem sigortası güvencesine kavuşturmak olduğunu ifade etti.

Ülke genelinde 5 milyon sigortalı konut sayısına ulaşmayı bu anlamda çok önemli bir adım olarak gördüklerini ifade eden Yazıcı, Yeni Afet Sigortaları Kanunu'nun sigorta artışına önemli bir ivme kazandırdığını kaydetti.

Bu artışa gün geçtikçe daha da ivme kazandırmayı ve 12 yılda ulaştıkları bu sayıyı 5 yıl içinde ikiye katlamayı hedeflediklerini aktaran Yazıcı, DASK'ın son dönemde yaptığı hasar ödemelerinin ve yeni çalışmaların kuruma güveni artırdığını belirtti.

DASK'a duyulan güvenin artmasının kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Yazıcı, "Önümüzdeki dönemde tanıtım faaliyetlerine hız kesmeden devam edeceğiz. Bu yıl yeni bazı uygulamalar da başlatacağız. Sigortası olmayan konut sahiplerine çağrı merkezimiz Alo DASK 125 yoluyla ulaşıp zorunlu deprem sigortalarını yapmak için yeni bir uygulama devreye sokacağız" dedi.

Verilen bilgiye göre, zorunlu deprem sigortasında yıllık prim tutarı ortalama 107 liraya geliyor. Birinci derece deprem risk bölgesindeki100 metrekarebetonarme bir konutun yıllık prim tutarı 164 liraya kadar çıkıyor.

Her yıl yenilenmesi gereken zorunlu deprem sigortası poliçesi için sigortalılara yüzde 20 indirim fırsatı sunuluyor. 1 Mart 2013'ten itibaren, yapım yılı 2007 ve sonrası olan yeni binalara yüzde 10 ek indirim uygulanmaya başlanacak. Zorunlu deprem sigortası poliçesi tüm acente ve banka şubelerinden yaptırılabiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/5-milyon-sigortali-konut-var_104873.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!