Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Dönüşüm Sigorta Talebini Artıracak'

Riskli binaların yıkılıp yeniden yapılmasını veya güçlendirilmesini temel alan kentsel dönüşümün, sigorta sektörüne yönelik talebi artırması bekleniyor.

yapi.com.tr
'Dönüşüm Sigorta Talebini Artıracak'

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Genel Sekreteri Erhan Tunçay, Kentsel Dönüşüm Yasası'yla getirilen düzenlemenin, uygulama alanının büyüklüğüyle doğru orantılı olarak sigorta sektörünü pozitif etkileyeceğini söyledi.

NTVMSNBC'nin AA kaynaklı haberine göre kentsel dönüşüm projesine dahil edilecek konutların neredeyse tamamına yakınının, bugün itibarıyla sigortalı olmadığına işaret eden Tunçay, bunlardan bir kısmının fiziki şartlarından dolayı sigortalanamayacak durumda bulunduğunu belirtti.

Tunçay, ''Dönüşümün yaşandığı bölgelerde, özellikle inşaat sigortalarının önemli ivme kazanacağı tahmin ediliyor. Sigorta sektörünün birçok branşında da hissedilebilir gelişme yaşanacak. Diğer taraftan sigortalanamayacak haldeki konutlar, cari yönetmeliklere göre yeniden inşa edilecek ve risk düzeyi eskiye nazaran son derece düşük hale gelecektir. Böylelikle teminat altına alınamayan konutlar sigortayla koruma altına alınabilecek. Ayrıca halihazırda sigortalanabilir haldeki konutlar da yenilenerek kuvvetlendirileceği için sigorta primlerinde bir düşüş yaşanabilecektir. Bu durum ise bundan evvel sigorta almak isteyen ancak primin yüksek olması sebebiyle sigorta poliçesi sahibi olamayan kesimi, sigortalı hale getirecektir'' dedi.

İnşaat itici güç olacak

Tunçay, kentsel dönüşümün, büyük bir proje olduğunu, başta nakliyat olmak üzere pek çok sigorta alanında hareketlilik sağlayacağına dikkat çekerek, ''İnşaat sektörü, lokomotif olarak diğer sektörleri itici güce sahiptir. Projenin tüm ayakları da sigortalanırsa, birçok branşta hissedilebilir gelişmeler ortaya çıkacaktır'' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/donusum-sigorta-talebini-artiracak_101042.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!