Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

5 yılda 5,4 Milyon Kişi 'Hayata Devam' Dedi

Aksigorta’nın AKUT’la birlikte toplumu başta deprem olmak üzere sel ve yangın gibi doğal afetler konusunda bilgilendirmek amacıyla 2010 yılında başlattığı ve 5 yıllık kurumsal sosyal sorumluluk projesi olarak tasarladığı 'Hayata Devam Türkiye' Projesi’nin 5. ve son etabı Sakıp Sabancı Müzesi’nde gerçekleştirilen etkinliklerle tamamlandı.

yapi.com.tr
5 yılda 5,4 Milyon Kişi 'Hayata Devam' Dedi

'Hayata Devam Türkiye' projesi ile 5 yıl boyunca Türkiye’de 52 il ve 174 ilçe meydanında vatandaşlara, 'Hayata Devam Tırı'nda bulunan 3 boyutlu G Force deprem simülatörüyle 1999 yılında yaşanan 7,4 büyüklüğündeki Marmara Depremi yaşatılarak, konunun önemine vurgu yapıldı. 'Güvenli Oda' ve 'Güvenli Olmayan Oda' olarak iki farklı bölümün bulunduğu deprem tırında, eşyaları sabitlemek gibi alınabilecek basit önlemlerin önemine dikkat çekildi. 60 bin kilometre yol katedilen 'Hayata Devam Türkiye' projesi kapsamında 700 bin öğrenciye eğitimler verildi; eş zamanlı olarak sosyal medyada gerçekleştirilen çalışmalarla da 1 milyon 400 bin kişi bilgilendirildi.

Üç ödüllü proje

Proje, geçtiğimiz 4 yıl içinde 3 kez ödülle değer bulundu. 2013 yılında 2 bin 400 başvurunun yapıldığı SABRE ödüllerinde Türkiye’den Altın SABRE 2013 ödülünü alan 'Hayata Devam Türkiye' projesi, aynı yıl Stevie 2013 Uluslararası İş Ödülleri’nde bronz ödüle layık görüldü. Proje, 2012 yılında da Türkiye Halkla İlişkiler Derneği tarafından verilen Altın Pusula Ödülleri’nde 'Kurumsal Sorumluluk-Eğitim' kategorisinde en iyi proje ödülünü almıştı.


“Katetmemiz gereken çok yol var”

Türkiye’nin yüzde 96’sının afet riski altında olduğunu belirten Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, Aksigorta’nın geçtiğimiz yıl araştırma şirketi Nielsen’e yaptırdığı Türkiye’nin afet bilinci konusunda gerçekleştirilmiş en geniş kapsamlı araştırmasında, Türkiye’de her 100 kişiden sadece 5’inin kendini afet riski altında gördüğünü; afet durumunda can ve mal kaybına uğrayacağını düşündüğünü ve bunun için hazırlıklı olduğunun tespit edildiğini hatırlattı. Gökçeada açıklarında 6,5 şiddetinde yaşanan depremde, depremin etkisi ile değil, yaşanan panik nedeniyle 1’i ağır 266 vatandaşımızın yaralanmasının depreme ne kadar hazırlıksız olunduğunun en önemli göstergesi olduğunu belirten Uğur Gülen, afet bilinci konusunda katedilmesi gereken daha çok yol olduğunu söyledi. Gülen, şöyle dedi:  

“Halkımızın büyük bölümü doğal afetlere karşı hangi önlemleri alacağını ve felaketler sırasında ne yapacağını hala bilmiyor. ‘Hayata Devam Türkiye’ Projemiz ile AKUT’la beraber 5 yılda yaklaşık 4 milyon kişiye, eş zamanlı olarak gerçekleştirdiğimiz sosyal medya çalışmalarımızla da 1 milyon 400 bin kişiye doğal afetler ve sigorta bilinci aşılamaya, vatandaşlarımızı afetlere karşı daha donanımlı hale getirmeye çalıştık. Afetleri engelleyemeyiz ama yaraları sarabileceğimize inanıyoruz”.

AKUT Başkanı Nasuh Mahruki de AKUT'un varlık sebebinin, acil durumlarda ve afetlerde can kurtarmak olduğu kadar bu konularla ilgili toplumu bilinçlendirmek de olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Afetler ve acil durumlarla ilgili konularda yanlış bilinenleri düzeltmek, doğru bilinenleri pekiştirmek ve unutulanları yeniden hatırlatmak amacıyla, eğitim ve toplum bilinçlendirme çalışmalarımızda da arama kurtarmada gösterdiğimiz disiplin, titizlik ve gayretle çalışıyoruz. Aksigorta ile birlikte 5 yıl boyunca gerçekleştirdiğimiz proje, AKUT'un iki kez, Afet Eğitimi Tırımızla 81 ilimizin tamamını ziyaret ettiğimiz projelerin ardından, bu kez ilçeler bazında ve çok daha kapsamlı ve çok daha fazla yurttaşımıza birebir ulaştığımız ve bilgi birikimimizi paylaştığımız en güçlü projemiz oldu. Doğal afetler konusunda halkımızı bilinçlendirmek adına 2010 yılında AKUT ve Aksigorta olarak bilgimizi ve gücümüzü birleştirerek ‘Hayata Devam Türkiye’ dedik. Bu bilinçlendirme turumuz sırasında vatandaşlarımızın böyle özel bir çalışmaya ne kadar ihtiyaçlarının olduğunu gördük. Aksigorta’ya afet eğitimi konusunda yaptığı öncülük için teşekkür ediyorum”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/5-yilda-5-4-milyon-kisi-hayata-devam-dedi_121715.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!