Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

50 Milyon Dolarlık Modern Çarşı

Projenin inşaatına mayıs ayında başlanması planlanırken İstanbul Anadolu Yakası Umum Pazarcı Esnaf Odası'nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne açtığı ihaleyle ilgili yürütmenin durdurulması ve iptali istemli davada sonuç bekleniyor.

Cumhuriyet Gazetesib>Kadıköy Kuşdili'ndeki Salı Pazarı'nın yerine yapılacak tartışmalı modern çarşı ve pazar projesinde geri sayım başladı. Projenin inşaatına mayıs ayında başlanması planlanırken İstanbul Anadolu Yakası Umum Pazarcı Esnaf Odası'nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne açtığı ihaleyle ilgili yürütmenin durdurulması ve iptali istemli davada sonuç bekleniyor. Bölgenin yeşil alan olarak kullanılmasını isteyen Kadıköy Belediyesi, trafik yoğunluğunu artıracak projeye sıcak bakmıyor.

50 bin metrekarelik bir alan üzerinde gerçekleşecek 1140 adet satış noktasının bulunacağı Kuşdili Çayırı Kentsel Dönüşüm Projesi, 25 Ağustos 2006'da Emrullah Turanlı 'ya ait Taşyapı Şirketi'ne 31 milyon YTL'ye ihale edildi. Yaklaşık 10 bin kişiye iş imkânı sunacağı tahmin edilen proje 50 milyon dolara mal olacak.

Mimar Hakan Kıran 'ın tasarladığı proje toplam 6 kattan oluşuyor. Alanın 20 bin metrekarelik bölümü kubbe şeklinde çadırla örtülecek. Üç katı yer altında olacak projenin iki katında 3 bin araçlık bir otopark, en alt katında ise soğuk hava depoları ve yükleme boşaltma alanları bulunacak. Merkezin en üst katında olan ek iki binadan birinde sinema, tiyatro salonları, eğlence merkezleri ile çocuk oyun alanları yer alırken diğer kule katından karşı yakadaki tarihi yarımadanın izleneceği bir "Seyir Alanı" olacak.

Belediye sıcak bakmıyor
Ancak proje, ne esnafı, ne Kadıköylüleri ne de ilçe belediyesini memnun etti. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, işlevini yitiren ve kentlilerin hayatını kolaylaştırmak yerine zorlaştıran semt pazarlarına karşı olduklarını, bu projeye de trafik yükünü ve betonlaşmayı artıracağı için sıcak bakmadıklarını belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/50-milyon-dolarlik-modern-carsi_51009.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!