Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

50 Milyon Liralık Tahvil Sattı, ‘İlk Ev Kredisi' Verecek

DD Mortgage, Ak Yatırım aracılığı çıkardığı menkul kıymetin satışından elde ettiği 50 milyon liralık fon ile ilk kez ev alanlara kredi verecek. DD Mortgage Genel Müdürü Murat Aysan, “Aylık ödemesi 1000 TL ayarında olacak şekilde, 80 bin liraya kadar ilk kez ev alan orta gelirliye kredi vereceğiz” dedi.

Hürriyet Gazetesi
50 Milyon Liralık Tahvil Sattı, ‘İlk Ev Kredisi' Verecek

STRONG>DD Mortgage, Ak Yatırım aracılığı çıkardığı menkul kıymetin satışından elde ettiği 50 milyon liralık fon ile ilk kez ev alanlara kredi verecek. DD Mortgage Genel Müdürü Murat Aysan, “Aylık ödemesi 1000 TL ayarında olacak şekilde, 80 bin liraya kadar ilk kez ev alan orta gelirliye kredi vereceğiz” dedi.

TÜRKİYE'nin konut kredileri finansmanı alanında faaliyet gösteren ilk tüketici finansman şirketi DD Mortgage, Ak Yatırım aracılığı çıkardığı 3 yıl vadeli menkul kıymetin satışından elde ettiği 50 milyon liralık fon ile orta gelir grubundan ilk kez ev alanlara kredi verecek. Bu amaçla bir kampanya başlattıklarını açıklayan DD Morgtage Genel Müdürü Murat Aysan, “Amacımız konut kredisi imkanlarından yararlanmakta zorlanan orta gelir grubuna ulaşmak. Yıl sonuna kadar bu kaynağı kredi kullandırarak bitirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Fona ihtiyaç var

Konut kredisi kullanmanın düşük faiz ve uzun vadeyle cazip bir yöntem olduğunu vurgulayan Murat Aysan, şu bilgileri verdi: “Bu sektörde faaliyet gösteren kuruluşların uzun vadeli ve düşük maliyetli fona ihtiyacı var. Banka ve konut finansmanı şirketlerinin de zorlandıkları alan bu noktada başlıyor. Biz uzun vadeli fon oluşturmak amacıyla Ak Yatırım işbirliği ile 3 yıl vadeli bir menkul kıymet çıkardık. Tamamı kurumsal yatırımcılara tahsisli olarak satıldı. DD Mortgage'ın çıkardığı 50 milyon liralık fon, bugüne kadar konut finansmanı konusunda çıkarılmış en uzun vadeli ve ilk menkul kıymet. Çıkarılan menkul kıymet 3 yıl vadeli, sabit faizli, 3 ayda bir kupon ödemeli, yıllık getirisi ise yüzde 10.31 brüt. Son yıllarda piyasaya çıkmış bu tür kıymetlerin en uzun vadelisi olan tahvil, konut finansmanı amacıyla çıkarılmış ilk kıymet.”

Ayda 250 konuta kredi

İlk olma özelliği taşıyan menkul kıymetten elde edilen geliri yine ilk evini alan orta kesim için kullanmak üzere yola çıktıklarını söyleyen Aysan, şunları anlattı: “Oluşturduğumuz 50 milyon liralık fonu kredi imkanlarına ulaşmakta zorlanan orta gelir grubuna ayırmaya karar verdik. Bu amaçla başlattığımız proje ile vadeleri 15 yıla çıkardık, faizleri düşürüp, ilk evini alanlara bir fırsat yaratmaya çalıştık. Kampanya kapsamında aylık taksitleri 1000 lira ayarında olacak şekilde ve en fazla 80 bin lira krediye ihtiyacı olanlara ulaşacağız. Konut finansmanı sektörünün sağlıklı bir şekilde büyümesi için, daha çok sayıda insana ulaşılması gerekiyor. Oluşturduğumuz 50 milyon liralık fonu büyük krediler halinde daha az kişiye vermek yerine daha düşük miktarlarda daha çok sayıda kişiye vermeyi amaçladık. 2010 yılında kredi portföyünde 300 milyon TL hedefini geçmeyi öngörüyoruz.”

Verilen konut kredisi 3 yılda 600 bine çıkacak

TÜRKİYE'de mortgage pazarının krize rağmen büyümeye devam ettiğini söyleyen Murat Aysan, şu bilgileri verdi: “Türkiye'de yılda yaklaşık 300 bin yeni kredi veriliyor. Biz bunun 3 yıl içinde yıllık 600 bin civarına çıkacağını öngörüyoruz. Konut finansmanı kredileri toplam 50 milyar lira civarında bir büyüklüğe ulaşmış durumda. Sadece bu yıl ilk 6 ayda konut kredisi hacmi yüzde 16.2 oranında büyüdü. 106 milyar lira olan toplam tüketici kredileri içindeki payı yüzde 47. Konut kredileri çok hızlı büyüyor bu oran önümüzdeki dönemde hızla artacak.”

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: gayrimenkul firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/50-milyon-liralik-tahvil-satti-ilk-ev-kredisi-verecek-_81362.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!