Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

60 Milyon Dolarlık Gelibolu Projesi İçin Düğmeye Basıldı

Çanakkale Savaşları'nın geçtiği Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nı, gelecek nesillere ve insanlığa yakışır bir mekana dönüştürmek için, önce

Hürriyet
60 Milyon Dolarlık Gelibolu Projesi İçin Düğmeye Basıldı

b>Çanakkale Savaşları'nın geçtiği Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nı, gelecek nesillere ve insanlığa yakışır bir mekana dönüştürmek için, önceki gün Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) düğmeye basıldı.

Yaklaşık 60 milyon dolarlık Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Geliştirme Projesi, üç yıl önce gündeme geldi. Ancak proje belli bir aşamaya getirilip uygulama sürecine geçileceği sırada meydana gelen Marmara depremi, bu stratejik-ulusal projenin belli bir süre askıya alınmasına neden oldu. Projenin önceki gün 6 saat süren MGK'nın ana gündem maddelerinden biri olarak üç yıl sonra görüşülmesi ve ‘‘ilke olarak olumlu’’ bulunmasında Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nın ortak mutabakatının bulunduğu kaydedildi. MGK Genel Sekreteri Orgeneral Tuncer Kılınç'ın gündeme aldığı projeye, hükümetin de ‘‘çok sıcak’’ yaklaştığı ve hevesle tam destek verdiği ifade edildi.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Geliştirme Projesi'nin devletin en yetkili kurumu olan MGK'da gündeme gelmesine ve bu projenin yaşama geçirilmesi için düğmeye basılmasına en çok sevinenlerden biri de, Dışişleri Bakanlığı eski sözcüsü, halen Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı Büyükelçi Sermet Atacanlı oldu. Atacanlı, Çanakkale Savaşları'na ve bu projeye özel bir ilgi duyduğunu belirterek ‘‘Yıllardır bu konuda her türlü dokümanı biriktiriyorum. Bu konuda ciddi bir koleksiyonum oluştu. İleride emekli olunca bu konuda en az bir kitap yazmayı düşünüyorum’’ dedi.

Atacanlı, bu savaşlar sonucu, kıtalararası uzaklığa rağmen, ‘‘sıkı dostluk ilişkisi’’ içinde olduğumuz ve her yıl Çanakkale Savaşları'nın yıldönümü kutlamaları için Türkiye'ye heyet gönderen Avustralya ve Yeni Zelanda'da, çok ciddi çalışmalar yapıldığını bildirdi. Atacanlı, ‘‘Çanakkale Savaşı'nda nerede ne oldu, kim ne yaptı; bütün bunlar bırakın gününü saat saat yazılmış, kayda geçirilmiştir. Onlar bu işe çok önem veriyorlar’’ dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/60-milyon-dolarlik-gelibolu-projesi-icin-dugmeye-basildi_4537.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!