Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

60 Milyon Dolarlık Gelibolu...

Gelibolu Yarımadası Açık Müze Olacak

Tarihi Gelibolu Yarımadası’na yapılacak yeni çalışmalar için Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Orman Bakanı Osman Pepe ve Devlet Bakanı Beşir At

Zamanb>Tarihi Gelibolu Yarımadası’na yapılacak yeni çalışmalar için Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Orman Bakanı Osman Pepe ve Devlet Bakanı Beşir Atalay Çanakkale’ye geldi.

Ankara’dan uçak ile Çanakkale Havaalanı’na gelen bakanların karşılanmasından sonra helikopterle Çanakkale Şehitler Âbidesi’ne hareket edildi. Şehitlikte yapacakları yeni düzenlemeleri anlatan Bakan Mumcu, Pepe ve Atalay, şu anki şehitliğin yerinin değiştirilip araç parkının da yeniden yapılması gerektiğini vurguladılar. Âbidede şehitler için dua eden bakanlar, daha sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. Yeni projeler hakkında bilgi veren Atalay, “Projelerle ilgili olarak Orman, Çevre, Turizm ve Kültür bakanlıkları koordinatörüyle burada havadan ve karadan incelemelerde bulunuyoruz. 1994 yangınından sonra burada değişik projeler ve çalışmalar yapıldı ama bunlar iyi düzenlemeler olmadı. Bu konu Bakanlar Kurulu’nda da gündeme geldi.” dedi. Bu arada Pepe de “Gelibolu Tarihî Millî Parkı, Türk tarihi açısından çok önemli bir mekandır. Çünkü devletimizin bekâsı burada verdiğimiz yüzbinlerce şehitle mümkün olmuştur. Burası aynı zamanda Türkiye’nin dışa açılan çok önemli bir kapısıdır. Önemli projeleri 18 Mart’a yetiştireceğimizin müjdesini veriyorum.” şeklinde konuştu.

Mumcu ise, “İşin özü şudur: Türkiye Cumhuriyeti Devleti, millî bağımsızlığının bedelini yüzbinlerce şehidinin canıyla ödemiştir. Onun için Gelibolu Yarımadası, açık bir tarih müzesi olarak Türk tarihindeki önemini vatandaşlarına çok iyi anlatmak ve öğretmek zorunda. Türkiye’de yaşayan herkes, bütün çocuklarımız, gelsin kendi tarihlerini burada görsün. Burası Türkiye’de birlik ve beraberliğin temelinin atıldığı ve teminatının verildiği yerdir. Doğudan, batıdan, Hakkari’den, Edirne’den, Ağrı’dan, Antalya’dan, Türkiye’nin her tarafından insanlarımızın buraya gelip bu ruhu yaşaması, bu ruhu teneffüs etmesi gerekir.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gelibolu-yarimadasi-acik-muze-olacak_5980.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!