Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

66 Büyük İhalenin 29’u Kapalı Kapılar Arkasında Verildi

2019 yılında Türkiye’de kamu kurumları 100 milyon lira üzeri 66 ihale açtı. Toplam değeri 19.2 milyar lirayı bulan büyük ihalelerin sadece 32’si açık ihale usulüyle şeffaf gerçekleşti. 5 ihale “belli istekliler arasında”, 29 ihale ise “21B-Pazarlık” usulüyle kapalı kapılar arkasında istenilen firmalara verildi.

yapi.com.tr
66 Büyük İhalenin 29’u Kapalı Kapılar Arkasında Verildi

2019 yılında Kamu İhale Kanunu'nda deprem, sel gibi olağanüstü hallerde mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla öngörülen “21/B-Pazarlık Usulü” kullanılarak tanıdık şirketlere verilen 100 milyon TL üzeri ihalelerin bedeli 9.2 milyarı aştı.

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre; 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu, 2001 krizinin ardından, saydamlık, hesap verilebilirlik gibi uluslararası standartlara ve AB müktesebatına uygun olması amacıyla hazırlandı ve 2003 yılında yürürlüğe girdi. Aslında çıkarıldığında, ilkeler ve prensipler açısından ideale yakın bir kanunken, 200’e yakın değişiklik yapılarak delik deşik hale getirildi. İstisnalar neredeyse olağan hale geldi.Kanunda kamuoyunun davet usulü olarak bildiği, istisnai pazarlık usulünün uygulanabilmesi için kanunun 21’inci maddesinin (b) bendinde belirtilen haller subjektif yorumla neredeyse tüm ihalelerde kurtuluş reçetesi olarak kullanılmaya başlandı.

2019’da 21/B Düzenlemesiyle yapılan ihaleler

21. madde şöyle:
Aşağıda belirtilen hallerde pazarlık usulü ile ihale yapılabilir:

“b” Bendi:

“doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya yapım tekniği açısından özellik arz eden veya yapı veya can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gerekliliği idarece belirlenen haller…”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/66-buyuk-ihalenin-29u-kapali-kapilar-arkasinda-verildi_176788.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!