Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bitmeyen Projede Adrese Teslim İhale

Yılan hikayesine dönen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin, “altyapı tamamlama” ihalesi “21b” usulüyle, ilana çıkılmadan gerçekleştirildi. 509 milyon liralık ihale özel olarak davet edilen Yıldızlar İnşaat’a verildi.

yapi.com.tr
Bitmeyen Projede Adrese Teslim İhale

Hükümet, kamu projelerini açık ihale yerine, 21b usulüyle, kapalı kapılar ardında özel davet ettiği şirketlere vermeye devam ediyor. İlk kez AKP Hükümeti tarafından 14 yıl önce duyurulan, ancak bir türlü tamamlanamayan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nde yaklaşık yarım milyar liralık bir ihalede daha bu yöntem tercih edildi.

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre; “İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Ortak Altyapı 1 ve 2 Etap İkmal İnşaatı Yapım İşi” ihalesi yine sessiz sedasız yapıldı. Kamu İhale Kanunu'nun sadece deprem, doğal afet gibi olağanüstü haller için öngördüğü, ancak AKP iktidarında dönüştürülerek sıradan hale gelen 21b maddesine göre hazırlanan ihale, duyuru ilanına çıkılmadan, özel seçilmiş 5 firmanın katılımıyla gerçekleşti.

İhale 21b usulüyle yapıldığı için hangi firmaların ihaleye katıldığı dahi gizli tutuldu. Projenin detayları, kimin ne kadar teklif verdiği kamuoyuna açıklanmadı.

Bu şartlarda açılan ihalenin, 22 Ocak günü yapıldığı, ihaleden yaklaşık 40 gün sonra  Kamu İhale Kurumu'na bildirildi ve 2 Mart Pazartesi günü sisteme girildi. 536 milyon lira yaklaşık maliyet belirlenen projenin yaklaşık yüzde 5 indirimle 509 milyon 200 bin liraya Yıldızlar Grubu'na verildiği anlaşıldı. İstatistikler incelendiğinde açık ihalelerde, “21b Pazarlık” usulünde yapılan ihalelere göre çok daha yüksek indirim sağlandığı ve daha çok tasarruf edildiği görülüyor. 

İhalenin hemen ardından 29 Ocak günü Yıldızlar Grubu ile imzalanan sözleşmede Finans Merkezi'nin altyapı projesi için 680 gün süre verildi. Projenin bitiş tarihi 23 Kasım 2021 olarak belirlendi. Açık yapılmayan ihalelerde, işin tüm detayları, hangi işlerin yapılacağı kamuoyuna açıklanmıyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bitmeyen-projede-adrese-teslim-ihale-_178923.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-1K

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!