Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

7 Bin Yıllık Kandiber Kalesi Restore Edilecek

Osmancık ilçesindeki 7 bin yıllık geçmişe sahip Kandiber Kalesi'nin restore edilerek turizme açılacağı bildirildi.

yapi.com.tr/AA
7 Bin Yıllık Kandiber Kalesi Restore Edilecek

Osmancık Belediyesince hazırlanan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü bünyesindeki Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından onaylanan restorasyon projesi, kısa süre içinde ihale edilecek. Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanı Mustafa Kaymak ve beraberindeki heyet, Osmancık'a gelerek, restorasyonla ilgili incelemelerde bulundu. Proje kapsamında çalışma yapılacak alanları inceleyen heyet, Osmancık Belediye Başkanı Bekir Yazıcı'dan bilgi aldı.

Projeyle, yaklaşık 7 bin yıllık tarihe sahip kalenin surlarının sağlamlaştırılacağı, kaleye çıkışın kolaylaştırılacağı, seyir terası ve kafeteryaların yapılacağını belirten Başkan Yazıcı, projenin tamamlanmasıyla Kandiber Kalesi'nin bölgenin çekim merkezi olacağını söyledi.Projenin yaklaşık 2 milyon 500 liraya mal olacağını ifade eden Yazıcı, "Restorasyon projesi kapsamında kaleye çıkışın kolaylaştırılması, surların sağlamlaştırılması, seyir terası, iki kafeterya yapılmasının yanında aydınlatma çalışmaları hayata geçirilecek. Tüm çalışmalar tarihi dokuya zarar vermeden gerçekleştirilecek. Yeni bir sur yapımından daha çok var olanın muhafazasını önemsiyoruz" diye konuştu. 

Kurul Başkanı Mustafa Kaymak da tarihi kalenin restore edilmesi için gerekli desteği sağlamaya hazır olduklarını belirterek, çalışmaların, tarihi dokunun zarar görmeden gerçekleştirilmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/7-bin-yillik-kandiber-kalesi-restore-edilecek_110411.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!