Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bakırköy “Taş Mektep” Restore Edildi

1999 depreminde hasar görünce kapatılan ve 2009 yılında da geçirdiği yangınla kullanılamaz hale gelen Bakırköy Taş Mektep, İstanbul İl Özel İdaresi tarafından restore edildi.

yapi.com.tr
Bakırköy “Taş Mektep” Restore Edildi

2009 yılında çıkan bir yangınla kullanılamaz hale gelen Taş Mektep (Bakırköy İlköğretim Okulu) İstanbul İl Özel İdaresi tarafından restore edildi. 1999 depreminde de hasar gören Taş Mektep, kullanılamaz ve harap durumdaydı. Yenilenen bina, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı bir Mesleki Eğitim Merkezi olarak kullanılacak.

Restorasyon kapsamında tarihi binanın; yığma tuğla ve taş duvarları özgün haliyle korunarak, çürümüş olan ahşap döşemeleri, pencereleri, tavan kaplamaları ile çökmüş olan çatısı özgün halinde tüm detaylarına uygun olarak 2 milyon 496 bin TL bedelle yenilendi. Tarihi yapının çevre düzenlemesi de İstanbul İl Özel İdaresi tarafından 1.139.128,93 TL’ye gerçekleştirilmesi planlanan çevre düzenlemesi işinin de bu yılın sonunda bitirilmesi hedefleniyor.

Kont Alleon yaptırmıştı

Taş Mektep, 1864 yılında Paris’ten gelen şehircilik uzmanı Kont Alleon tarafından İstanbul’da yaz aylarında oturmak için yaptırıldı. Marsilya kiremit ve tuğlalarıyla 1865 yılında inşa edilmeye başlanan yapı, 1874 yılında tamamlandı. 1894 yılında İstanbul’da meydana gelen depreme kadar burada oturan Kont Alleon, binayı 1898 yılında Preveze Mutasarrıfı Ali Rıza Paşa’ya sattı. 1900’de Maarif Nezareti’ne devredilen yapı okula dönüştürüldü ve günümüze kadar “Taş Mektep’’ adıyla eğitim hizmeti sundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakirkoy-tas-mektep-restore-edildi_110314.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!