Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

80 Yıldır Arazilerin Sınırlarını Yeniden Çiziyorlar

Ordu’nun Korgan ilçesinde bulunan bir mahallenin arazisinde sürekli olarak görülen heyelan nedeniyle arazilerin sınırları değişiyor. Mahalleli, her yıl yaklaşık 10 metre yerinden oynayan arsalarının sınırlarını, 3 yılda bir yeniden düzenliyor.

yapi.com.tr
80 Yıldır Arazilerin Sınırlarını Yeniden Çiziyorlar

Ordu'nun Korgan ilçesinde bulunan Yazıcı Mahallesi'nde, 1939 yılında Erzurum'da yaşanan deprem sonrası küçük çaplı heyelanlar başladı. Bölgedeki fay hatlarının kırılması ve su kaynaklarının toprağın altına girmesiyle birlikte heyelanlar artarak devam etti. Yazıcı Mahallesi'nde bulunan 110 dönümlük bir arazi de günden güne kayarak, yerinden oynamaya başladı. Yaklaşık 70 kişinin tarla ve tapulu arsasının bulunduğu bölgede, sınır çizgileri, yılda yaklaşık 10 metre değişkenlik gösteriyor.

İHA’da yer alan habere göre; heyelan nedeniyle yılda ortalama 10 metre aşağıya sürüklenen yaklaşık 110 dönümlük arazi, arsa sınırlarının bozulmasına da neden oluyor. Köylüler, yaklaşık 80 yıl önce başlattıkları her 3 yılda bir yeniden ‘sınır belirleme' işlemini, günümüzde de devam ettiriyor. Kimi zaman küçük çaplı atışmaların ve kırgınlıkların da yaşandığı sınır çizme işlemi sonrası tarlalar yeniden, yılda 10 metre kadar aşağıya sürüklenebiliyor.

“Erzurum depremi sonrası kaymalar başladı”
Korgan ilçesi Yazıcı Mahallesi Muhtarı Abdurrahim Kayabaş, heyelan nedeniyle arazilerin ve ilçenin en önemli yolunun risk altında olduğunu belirterek, “1939 yılındaki Erzurum depremi sonrası buradaki bir fay hattının kırılmasıyla birlikte su kaynakları arazinin altına indi. Bundan dolayı da bir tarafı Dip Mahalle, bir tarafı da Yazıcı Mahallesi'ndeki vatandaşların arazilerini risk altına alıyor. Görüldüğü gibi uçuklar meydana geliyor. Burada hem yolda, hem de arazilerde tahrip var. Vatandaşların yaklaşık 110 dönüm civarında arazisi var. Her yıl 10-15 metre civarında bu heyelanın ilerlemesinden dolayı vatandaşlar arazilerindeki sınır belirlemesinde sıkıntı çekiyor. 3 yılda bir yeniden sınır belirlemesi yapıyoruz.” dedi.

“Zamanla yaklaşık 200 hane heyelan altında kaldı”
Muhtar Kayabaş, şuana kadar görülen heyelanlar nedeniyle bir mahallede yaklaşık 200 hanenin heyelan nedeniyle hasar gördüğünü belirterek, “Evler zamanla çatladı buraya toplu konutlar da yapıldı ama heyelan riski devam ettiği müddetçe bizim Yazıcı Mahallemiz ve arazilerimiz risk altına kalmaya devam edecek” şeklinde konuştu.

Muhtar Kayabaş ayrıca, heyelan nedeniyle yerinden oynayan arazide yaklaşık 70 kişinin tarlası ve arazisi olduğunu da sözlerine ekleyerek, yetkililerden yardım beklediklerini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/80-yildir-arazilerin-sinirlarini-yeniden-ciziyorlar_179054.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!