Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AB, Çevre Dostu Diye Nükleeri Teşvik Edecek

İngiliz Guardian gazetesinde yer alan bir haberde Avrupa Komisyonu'nun iklim değişikliğiyle mücadele için nükleer santral kurulmasını teklif edeceği yazıldı.

Zaman Gazetesi
AB, Çevre Dostu Diye Nükleeri Teşvik Edecek

ngiliz Guardian gazetesinde yer alan bir haberde Avrupa Komisyonu'nun iklim değişikliğiyle mücadele için nükleer santral kurulmasını teklif edeceği yazıldı.

Gazetedeki habere göre, küresel ısınmayla mücadele için enerji üretiminde yeni bir sanayi devrimine gidilmesini isteyen Komisyon, fosil yakıtların yerini yenilenebilir enerji kaynaklarının ve nükleer santralların almasını isteyecek. Komisyon, bu çerçevede bir dizi öneride bulunacak. Bu önerilerin bazıları önceki gün açıklanan bir araştırmaya dayanıyor. Söz konusu araştırmada küresel rezervler belli bir seviyeye inerken, petrol ve doğalgazın fiyatının ikiye katlanacağı, zehirli gazların toplanarak yeraltında depolanmasını sağlayacak yeni teknolojiler sayesinde kömüre geri dönüşün yaşanacağı tespitine yer veriliyor. Avrupa Komisyonu'nun 2030'a kadar Avrupa Birliği'nde tüketilen enerjinin yüzde 65'inin ithal edileceğini hesapladığını yazan İngiliz gazetede, bu yüzden Komisyon'un kesinti riski olmayan yeni kaynaklara yönelmenin kaçınılmaz olduğunu vurgulayacağı yer aldı.

Bu arada patronların sendikası TİSK de bir açıklama yaparak, Türkiye'nin yaşadığı darboğazdan kurtulmasının temel yolunun, nükleer enerji yatırımlarını bugün başlatıp uzun vadeyi garantiye almak olduğunu ifade etti. Sendika, işletmelerin 20-30 yılı öngörebilmelerini sağlayacak 'uzun vadeli Ulusal Enerji Stratejisi'nin oluşturulmasının beklendiğini de duyurdu. "İran'la son günlerde yaşanan doğalgaz sıkıntısı, ülkemizin tüm alanlarını kapsayacak yeterli bir Ulusal Enerji Strateji'ne duyulan ihtiyacı açıkça ortaya koymuştur." diyen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), petrol ve doğalgazda dışa bağımlı olan Türkiye'nin, bu sıkıntılardan en çok etkilenecek ülkeler arasında yer aldığına dikkat çekti. Uluslararası Enerji Ajansı Raporu'nda, enerji darboğazı için çözüm olarak 'nükleer enerji'nin gösterildiğini belirtti. Nükleer teknolojinin; elektrik talebinin güvenle karşılanmasına önemli katkıda bulunurken, ucuz elektrik sağlanması, ileri teknoloji ve bilimsel altyapı gelişimine ivme kazandırılması, sanayi için itici bir güç oluşturulmasına yardımcı olacağını da dile getirdi. "Yaşadığımız darboğazdan kurtulmanın temel yolu, nükleer enerji yatırımlarını bugün başlatıp, uzun vadeyi garantiye almaktır." ifadesini kullanan sendika, nükleer ve hidroelektrik santrallerin kurulmasının 4-5 yılı bulacağını belirtirken, termik santralların hızla rehabilite edilmesini, rüzgar ve hibrit santralların da devreye sokulmasını istedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/ab-cevre-dostu-diye-nukleeri-tesvik-edecek_50755.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!