Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AB 'Türkiye Nabucco'da Yüzde 15'ten Vazgeçti' Diyor, Ankara Kabul Etmiyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Nabucco projesinde Türkiye’nin yüzde 15’lik indirimli gaz kullanma talebine ilişkin olarak, nihayetlenmiş bir şeyin söz konusu olmadığını ve görüşmenin devam ettiğini bildirdi.

Radikal Gazetesi
AB 'Türkiye Nabucco'da Yüzde 15'ten Vazgeçti' Diyor, Ankara Kabul Etmiyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Nabucco projesinde Türkiye’nin yüzde 15’lik indirimli gaz kullanma talebine ilişkin olarak, nihayetlenmiş bir şeyin söz konusu olmadığını ve görüşmenin devam ettiğini bildirdi. Bakanlık çıkışında bir gazetecinin, The Guardian gazetesinde yer alan haberde, Türkiye’nin Nabucco projesine dönük mukavele şartlarını kabul ettiği ve herhangi bir ön koşul olmadığına dönük haberini hatırlatması üzerine Yıldız, müzakerelerin devam ettiğini söyledi.

Bakan net konuşmadı

Görüşmelerin sürdüğünü hatırlatan Yıldız, “Nihayetlenmiş bir şey değil, görüşmeye devam ediyoruz” dedi. Haberde 25 Haziran’da projeye dönük anlaşmanın imzalanacağının belirtildiğinin hatırlatılması üzerine de Yıldız, bunun hükümetlerarası anlaşmayla ilgili olduğunu, bu konuda Cumhurbaşkanının görüştüğünü, kendisinin tarih hakkında bilgisinin olmadığını söyledi. Yıldız, Türkiye’nin yüzde 15’lik talebinden vazgeçip vazgeçilmediğine yönelik sorular üzerine de, “Bunu evet ya da hayır, beyaz ya da siyah şeklinde yorumlamayalım. Görüşmeler devam ediyor” dedi.

İmza 25 Haziran’da

Yıldız, bugün Başbakan Erdoğan ile Azerbaycan’a gideceğini belirtip, “Bunun hem AB ayağı hem tüketim hem kaynak kısmı ile alakalı birkaç ayağı var” diye konuştu.

Azerbaycan başta olmak üzere Hazar ve Ortadoğu’dan temin edilecek doğalgazı Türkiye’den başlayarak Bulgaristan, Romanya ve Macaristan üzerinden Avusturya’ya ulaştıracak alternatif doğalgaz boru hattı Nabucco’da Türkiye’nin projeye ilişkin bazı taleplerinden vazgeçtiği öne sürüldü. The Guardian gazetesinde Nabucco projesinin 25 Haziran’da imzalanacağını yazdı. Habere göre, üst düzey bir AB yetkilisi, Türkiye’nin yüzde 15’lik indirimli gaz kullanma talebine dönük, “Türkiye bizim mukavele şartlarımızı kabul etti. Herhangi bir ön koşul yok” dedi. Avrupa Komisyonu Enerjiden Sorumlu Üyesi Andris Piebalgs’nin sözcüsü Ferran Tarradellas, Türkiye’nin yüzde 15’lik talebinden vazgeçtiği yönündeki iddiaları doğruladı. Projeye her paydaşın eşit düzeyde ve aynı miktarda para yatıracağına dikkat çeken Nabucco, kârın ve vergi oluşumlarının projenin döngüsünde eşit, adil ve dengeli şekilde planlandığını bildirmişti. Şirket ancak Botaş’ın hem işletme açısından hem de boru hattının bakımı noktasında fayda sağlayabileceğini ifade etmişti.

Proje görüşmeleri 2002 yılında başlayan ve 2004 yılında Nabucco gaz boru Hattı şirketi kurulan projede, BOTAŞ (Türkiye), Bulgargaz (Bulgaristan), Transgaz (Romanya), MOL (Macaristan), OMV (Avusturya) ve RWE (Almanya) olmak üzere altı paydaş bulunuyor.

Maliyeti 7.9 milyar avro

Toplam 7.9 milyar avroluk proje maliyetinin yüzde 30’u paydaşlar tarafından kendi öz sermayeleriyle karşılanacak. Bu da her ortak için 400 milyon avro anlamına geliyor. AB Komisyonu’nun, stratejik önemde gördüğü Nabucco projesi için ayırdığı 250 milyon avroya, üye ülkeler onay vermemişti. Doğalgaz boru hattının inşasına 2011 yılında başlanması öngörülüyor. Projenin geliştirilmesi fazının ardından da boru hattından ilk gazın 2014’te pompalanması bekleniyor.

Üçte ikisi Türkiye’de

Ortadoğu ve Hazar doğal gaz rezervlerini Avrupa’ya bağlamayı öngören Nabucco hattı, Türkiye-Bulgaristan-Romanya-Macaristan-Avusturya güzergâhında inşa edilecek. Toplam uzunluğu, besleme hatları dahil 3 bin 282 kilometre olan Nabucco boru hattının, 1,998 kilometresi (besleme hatları dahil) Türkiye’den geçecek. Nabucco hattının öncelikle Azerbaycan ve Türkmenistan kaynaklarıyla doldurulması amaçlanırken, uzun vadede de Irak, İran, Mısır ve Rusya’nın da bu sistemi beslemesi isteniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ab-turkiye-nabuccoda-yuzde-15ten-vazgecti-diyor-ankara-kabul-etmiyor_68938.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!