Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

ABD Konsolosluğu: “Çok Da Ucuz Değil"

TOKİ’nin ABD Büyükelçiliği’ne sattığı AOÇ kaynaklı arazi için tepki gösteren Mimarlar Odası Ankara Şubesi ABD Büyükelçiliği ile görüştü. Görüşme sırasında araziyi alacaklarını tekrarlayan elçilik yetkilileri arazinin "çok da ucuz olmadığını" belirtti.

yapi.com.tr
ABD Konsolosluğu: “Çok Da Ucuz Değil"

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ABD Büyükelçiliği ile yaptıkları görüşmeyi düzenlediği bir basın toplantısında aktardı. Taleplerini dile getirdiklerini ve AOÇ arazisinden vazgeçmelerini istediklerini belirten Hakkan; AOÇ arazisine ABD elçiliği yapmaktan vazgeçmelerini noktasındaki talebimize karşılık, yeşili çok sevdiklerini, AOÇ ürünlerini de çok sevdiklerini ama şu anki ABD konsolosluğunda sıkıştıklarını, kentin ortasında kaldıklarını belirttiler ve AOÇ arazisi için “Çok da ucuz değil “ ifadesini kullandıklarını belirtti.

ABD’nin bahçesi olacak

Hakkan Elçilik yetkililerinin “ göreceksiniz burayı yeşillendireceğiz” sözlerine de tepki göstererek, “yeşillendirecekler ama ABD’nin bahçesi olarak yeşillendirecekler” şeklinde konuştu.

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candanise ABD’de yaşayan Türk vatandaşlarını ve ABD halkını da tepkilerini göstermeye ve yanlarında durmaya çağırdı. Candan: “diyalog yolu ile çözülmesini önemsediğimiz için ABD Büyükelçiliği’ne gittik. Onlar araziden vazgeçmeyeceklerini söyledi biz de vazgeçmeyeceğiz. Israrla toplumsal hassasiyetleri anlattık, arazinin kamusal alan olarak kullanılması gerektiğini söyledik. Sayıştay raporu ortada, bizim için önemli bir dayanaktır. Raporda amacı dışında kullanılan tüm AOÇ arazilerinin devredilmesi isteniyor. Daha önce konsolosluk önüne çelenk bırakma eylemleri yaptığımız için, sadece bize karşı eylem yapıyorsunuz diyerek serzenişte bulundular. AOÇ’nin arazileri için ABD ile gelinen süreç uluslararası arenada mücadelenin yürütülmesine olanak sağlıyor. Tüm ABD’de yaşayan vatandaşlar AOÇ arazisinden vazgeçilmesi konusunda eylemlerimize destek vermeli. Şiddet sadece gazla, copla olmaz. ABD konsolosluğunun AOÇ arazisini almak istemesi bizim üzerimizde bir şiddet oluşturuyor. Toplumun hassasiyetini dikkate alıp vazgeçmeleri gerekirdi. AOÇ arazisi Türkiye halkına Atatürk’ün emanetidir. Biz vazgeçmeyeceğiz. Tüm AOÇ arazileri kamusal alan olarak kullanılmalı” dedi.

“Değeri manevidir”

Arazinin satış fiyatının açıklanmasını isteyen Candan, “Hükümetin Elçilik binaları için yer gösterdiğini hatırlattık, küçümseyerek Çaldağı’nın uygun olmadığını söylediler. AOÇ arazisinin de hiç ucuz olmadığını söylüyorlar. Bizim için önemli olan maddi değeri değil, manevi değeridir. Ne kadar fiyat teklif edildiğini merak ediyoruz fiyatı açıklasınlar” diye belirtti. 

Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri elçilik yetkililerini, Çukurambar’da bulunan araziyi almaları durumunda plan değişikliği yapamayacakları konusunda uyardı. Candan konuyu yargıya taşıyacaklarını ABD elçiliğine hatırlattıklarını belirterek, “AOÇ menşeili araziyi satın aldıklarında, ABD Elçilik binası yapmak amacıyla plan değişiklikleri yaparız zannediyorsanız yanılıyorsunuz, hukuki işlemleri başlatacağız dediğimizde bize gülümseyerek yanıt verdiler.” şeklinde konuştu.

Kampüs okullar konusuna da değinilen toplantıda Oda yöneticileri bu konuda tavırlarının net olduğunu vurguladı. Mimarlar Odası Ankara şube yöneticilerinden meslektaşlarına “kendi çocuklarınızı göndermeyeceğiniz okulları yoksul çocuklara yapmayın” çağrısı geldi.

Kampüs okul projelerine tepki gösteren Ali Hakkan: “Meslektaşlarımıza kampüs okullar konusunda çok önemli görevler düşüyor. Ortada bir hedef var, başka bir niyet var. Mimarlar bu niyete teşne olan bir üretim süreci ile karşı karşıyalar. Onurlu mimarlar, bu işleri yapmamalılar. Mimarlık ve etiği bugünlerde tartışmalıyız. Kampüs okullar için yarışmaya proje paftaları gönderilirken bir mimar arkadaşımız, okulların medreseye çevrildiği, gerici bir niteliğe büründürülen bir anlayışla böyle bir okul yapmayacağını ve projede yer almayacağını yazdığı bir pafta gönderiyor. Meslektaşımızın bu tavrı örnek bir duruştur. Ne olduğu belirsiz medrese benzeri, dışarıdan ünlü bir mimarın yaptığı, modern görünecek bu okulları meslektaşlarımız yapmamalı. Belki içeriğinde kız erkek öğrenciler bile ayrı ayrı eğitim alacaklar. Kampüs okullar tehlikeli bir anlayış” şeklinde konuştu.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/abd-konsoloslugu-cok-da-ucuz-degil_110325.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!