Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AB'den İspanya'ya "Yenilenebilir Enerji" Uyarısı

Avrupa Komisyonu İklim Değişikliğinden Sorumlu Üyesi Connie Hedegaard yaptığı bir açıklamada İspanya hükümetinin güneş ve rüzgar enerjisi alanında verilen teşvikleri düşürmesini eleştirdi.

euractiv.com.tr
AB'den İspanya'ya "Yenilenebilir Enerji" Uyarısı

Yenilenebilir enerji sektörüne bir dönem en cömert teşvikleri veren İspanya küresel finans krizi sonrasında girdiği bütçe bunalımını yenilenebilir enerji sektörüne ayakta tutarak ve seçim yılı olması nedeni ile de elektrik fiyatlarına zam yapmadan aşmanın yolunu arıyor. Öncelikle güneş enerjisi sektörüne 2007 yılında verilen cömert teşviklerde azaltma yapmaya çalışan hükümet güneş enerjisi yatırımcılarının yargı yoluna gitmesi ve yargı sonrası ortaya çıkabilecek 1 milyar avroyu aşkın maliyet nedeni ile bundan geri adım atmış idi.

Ancak Aralık ayının son haftasında hükümetin ani bir kararla ülkedeki mevcut güneş enerjisi santrallerinin yararlandıkları alım garantilerini yüzde 30 oranında düşürdüğü açıklandı. Hükümet yetkililerince yapılan açıklamada bu düzenlemenin gerekçesinin bu yolla ülke bütçesinin üç yıllık süreçte 3 milyar avro tasarruf sağlayacağı belirtildi.

Avrupa Komisyonu İklim Değişikliğinden Sorumlu Üyesi Connie Hedegaard yaptığı bir açıklamada İspanya hükümetinin güneş ve rüzgar enerjisi alanında verilen teşvikleri düşürmesini eleştirdi. Hedegaard açıklamasında İspanyol hükümetinin bu kararının sadece kendi ülkesini ilgilendirmediği aynı zamanda Avrupa ülkelerinin yenilenebilir enerji yatırımcıları gözündeki kredibilitesine de zarar verdiğini söyledi.

ETİKETLER: yeşil enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/abden-ispanyaya-yenilenebilir-enerji-uyarisi_86121.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!