Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

ABD'li ve Türk İşadamlarının Gündemi Yenilenebilir Enerji

ABD Ticaret Bakan Yardımcısı Camunez ve beraberindeki işadamı heyeti, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği konularını görüşmek üzere ASO üyesi işadamlarıyla bir araya geldi. ASO Başkanı Özdebir, ''Hepimizin, dünya vatandaşları olarak kullandığımız enerjiyi verimli kullanmak, yenilenebilir enerji kaynaklarından daha fazla istifade etmek

yapi.com.tr / AA
ABD'li ve Türk İşadamlarının Gündemi Yenilenebilir Enerji

ABD Ticaret Bakan Yardımcısı Michael Camunez ve beraberindeki heyet, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği konularında fikir alışverişinde bulunmak ve ortak iş imkanlarını değerlendirmek üzere Ankara Sanayi Odası (ASO) üyesi sanayicilerle bir araya geldi. ASO'da gerçekleşen görüşmelere ilişkin bir konuşma yapan Oda Başkanı Nurettin Özdebir, ABD Başkanı Barack Obama ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koydukları iradeden sonra Türkiye-ABD ticari ilişkilerinin ciddi bir ivme kazandığını söyledi. Kazanılan bu ivmeyle geçen yıl Türkiye'nin ABD'den ithalatının 12,3 milyar dolara, bu ülkeye olana ihracatın ise 3,8 milyar dolara ulaştığını anlatan Özdebir, bu yılın ilk dokuz ayında geçen yılki rakamlara ulaştıklarını belirtti.
    
Her iki ülkenin ortak karar verip Türkiye'yi stratejik ortak kabul edip, stratejik konularda işbirliğini geliştirme kararı aldığını ifade eden Özdebir, Türkiye'yi ikinci öncelikli ülkeler arasına alan ABD'nin bu kapsamda Türkiye ile ilişkileri yalnız ticaret değil, karşılıklı yatırımlar anlamında da teşvik ettiğini söyledi.
İnsanoğlunun çok hızlı bir şekilde dünyayı tükettiğini kaydeden Özdebir, Türkiye'nin küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliklerinden en fazla etkilenecek bölgelerden birinde yer aldığını dile getirdi.
    
Bu değişim nedeniyle Anadolu'nun Karadeniz sahilleri dışındaki yerlerinde çölleşme riski bulunduğunu vurgulayan Özdebir, ''Hepimizin, dünya vatandaşları olarak kullandığımız enerjiyi verimli kullanmak, yenilenebilir enerji kaynaklarından daha fazla istifade etmek mecburiyetimiz var'' dedi.
Türkiye'de sanayi kesiminin OECD ortalamasından yüzde 30 fazla enerji kullandığını belirten Özdebir, Japonya'nın aynı üretim için Türkiye'de kullanılan enerjinin 1/3'ünü tükettiğini kaydetti.
Dünyadaki enerji kaynaklarının sınırlılığı ve insanlığın enerji ihtiyacının arttığı bir ortamda enerji fiyatlarının da artacağı, dünyanın da iklim olarak bundan kötü etkileneceği uyarısında bulundu.
    
Heyette 16 firma var
    
ABD Ticaret Bakan Yardımcısı Michael Camunez de yaklaşık bir yıl içinde Türkiye'ye ikinci kez geldiğini belirterek, Türkiye'de kendisini evinde gibi hissettiğini söyledi.
ASO'nun yaklaşık 5 bin sanayiciyi bünyesinde barındırdığını hatırlatan Camunez, ABD hükümeti olarak ASO ile ilişki içinde olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. Enerjinin ülkeler için çok önemli bir sektör olduğunu ve ticari ilişkilerin geliştirilmesinde önemli rol oynadığını ifade eden Camunez, ''Bu yüzden 16 Amerikan firmasından oluşan bu heyete başkanlık etmek benim için çok önem taşıyor'' dedi.
Türkiye'nin 2023'e kadar enerji ihtiyacının büyük bölümünü karşılamak için hayli faal bir politika yürüttüğünü belirten Camunez, ''Bu yüzden de dünyadaki teknoloji ve gelişmeleri takip etmek durumunda. Önümüzdeki 20 yıl içinde amaçlarına ulaşabilmek için 200 milyar dolara ihtiyacı var. Bu nedenle fırsat burada'' ifadesini kullandı.
Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmesinin beklendiğini hatırlatan Camunez, bunun için Türkiye'nin dış yatırımlara açık olması gerektiğini kaydetti.
 

http://www.yapi.com.tr/haberler/abdli-ve-turk-isadamlarinin-gundemi-yenilenebilir-enerji_89954.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!