Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AB’nin En Yüksek Kulesi Londra’da Yükseliyor

Londra’da inşaatı son hız süren Shard (Kırık Parça) Kulesi tamamlandığında AB’deki en yüksek bina olacak. Haziran ayında açılışı yapılacak kule şimdiden Londra’nın bir simgesi haline geldi.

yapi.com.tr
AB’nin En Yüksek Kulesi Londra’da Yükseliyor

997’den beri Avrupa Birliği’nin en yüksek binası unvanını elinde tutan Almanya’nın Frankfurt kentindeki Commerzbank Kulesi bu unvanı önümüzdeki aylarda Londra’daki bir binaya vermeye hazırlanıyor. Londra’nın merkezinde inşaatı bugünlerde son hızıyla süren Shard (Kırık Parçası), diğer bir adıyla Londra Köprüsü Kulesi 310 metre yüksekliğiyle, 259 metre yükseklikteki Commerzbank’ı geride bırakacak ve AB’nin bu alandaki rekorunu üstüne alacak.

Yatırımın büyük bölümü Katar sermayesinden

Deutsche Welle Türkçe'de Mahmut Hamsici imzasıyla yer alan habere göre, Haziran ayında açılışı yapılacak proje, dev İngiliz gayrimenkul şirketi Sellar Group’un öncülüğünde bir grup İngiliz firmasının ortak yatırımı olarak ortaya çıktı. Proje sahipleri 2000 yılında, Paris’teki Centre Pompidou’nun tasarımında da imzası bulunan dünyaca ünlü İtalyan mimar Renzo Piano ile projenin mimarlığını üstlenmesi yolunda el sıkıştı.

Projeyi hayata geçirme yolunda çalışmalar devam ederken 2007’deki ekonomik krizle birlikte projede de ekonomik sorunlar baş gösterdi. Bu dönemde Katar Ulusal Bankası, Katar İslami Bankası, Katar merkezli Qinvest Bankası ve yine Katarlı gayrimenkul yatırımcısı Barwa’nın oluşturduğu konsorsiyum ilk aşamada 150 milyon pound yatırım yaparak projenin yüzde 80’ini satın aldı. Bu süreçte Katarlı devlet yetkilileri ve Katar Merkez Bankası tarafından bu adımın İngiltere ile Katar’ın ne kadar iyi ilişkiler içinde olduğunu gösterdiği yönünde açıklamalar yapıldı. Bu süreçten sonra projenin hayata geçirileceği yerde bulunan Soutwark iş kuleleri yıkılarak 2009 Sonbaharı’nda yeni yapının inşaata başlandı.

Saray gibi daireler

Shard Kulesi’nde ofisler, saray gibi daireler, restoranlar, beş yıldızlı Shangri La Hotel, spa merkezi, ziyaretçilerin kullanımına açık manzara bölümleri bulunacak. En tepedeki katınsa sadece çok önemli konferanslar ve politik buluşmalar için tahsis edilmesi planlanıyor. Dairelerin her birinin on binlerce pounda satılacağı ancak henüz satış yönünde bir adımın atılmadığı basına yansıyan bilgiler arasında. Projenin sahiplerince ‘dikey kent’ olarak adlandırılan binada iki katınsa Katar Kraliyet Ailesi’ne ayrılması ve ailenin Londra’daki evi olması bekleniyor.

‘Zenginliğin ve gücün simgesi'

Londra’nın merkezindeki, Thames nehrinin hemen yanındaki Soutwark bölgesi son yıllarda inşaat yoğunluğuyla göze çarpıyor. Tüm bu gelişime rağmen bölgede gençler arasında yoğun işsizlik gibi sosyal sorunlar varlığını sürdürüyor. Bazı sosyal bilimciler çevresinde sosyal sorunların olduğu bir bölgede yükselen, zenginliği ve gücü simgeleyen bu binanın kentteki soylulaştırma adımlarının parçası olduğu yönünde eleştirilerini dile getiriyor.

Proje sahipleriyse geçtiğimiz aylarda yerel yönetim ve bölgede bulunan Soutwark College ile bir anlaşma yaparak binanın açıldıktan sonra eleman alımında bölgenin gençlerine öncelik tanınacağını vaat etmiş durumda. Binanın açılışıyla birlikte bölgede var olan turist yoğunluğununsa kat be kat artması bekleniyor.

ETİKETLER: dünyadan
http://www.yapi.com.tr/haberler/abnin-en-yuksek-kulesi-londrada-yukseliyor_90368.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!