Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Acar' Kulelere Dur Diyen Yok

Orman alanına iki katlı binalar yapmak üzere aldıkları ruhsat bile 'tartışılan' Acarlar İnşaat'ın bu ruhsatı 'genişletip' Acarkent'e gökdelen diktiği iddia edildi.

Radikal Gazetesi
1 'Acar' Kulelere Dur Diyen Yok

rman alanına iki katlı binalar yapmak üzere aldıkları ruhsat bile 'tartışılan' Acarlar İnşaat'ın bu ruhsatı 'genişletip' Acarkent'e gökdelen diktiği iddia edildi.
Orman Bakanı Osman Pepe'nin 'Tapu iptali davası için gereken onayı verdim' dediği Acarkent'te, villaların yanı başında, iki de gökdelen yükseliyor. İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nde süren davaya göre, ticaret merkezi olması planlanan gökdelenler 'kaçak'.
Dava dilekçesinde, özel ormanın içine, ormanın yüzde altısı kadar alana ve zeminden en fazla 6.50 metre yükseklikte yapılar yapmak için izin alan Acarlar İnşaat, Acarkent'e biri 97, diğeri 79 metre yüksekliğinde iki ticaret merkezi kurmak için kolları sıvadı. İki merkezin inşaatı halen devam ediyor. İstanbul Mimarlar Odası'nın İstanbul 4. İdare Mahkemesi'ne açtığı davanın dilekçesinde, ticaret merkezi olarak yapılması planlanan kulelerle ilgili şu çarpıcı bilgiler aktarıldı.

İki kata izin verilmişti
Acarkent'in üzerine kurulduğu Molla Saip Özel Ormanı'yla ilgili olarak 22 Aralık 1987'de 'yatay alanın yüzde 6'sından fazla yer işgal etmemek, inşaat alanı katsayısı yüzde 50'yi geçmemek, ikinci katta saçak seviyerinin zeminden yüksekliği 6.50 metreyi aşmamak, yüzde 6 dışında kalan ormana ve yola 10.00 metreden fazla yaklaşmamak şartıyla' bağ, sayfiye evleri, eğlence ve turizm tesisleri yapılması için kesin izin verildi. Nisan 1988'de 117 adet A tipi, 835 adet B tipi, 500 adet C tipi villa ve 60 bin 968 metrekare inşaat alanlı sosyal tesisler için birer tane olmak üzere toplam dört inşaat ruhsatı verildi.

Ruhsatlar birken üç oldu

İnşaat tamamlanmayınca belirli dönemlerde ruhsat yenilemesi yapıldı. 21 Nisan 1995'te ruhsatlar Beykoz Belediyesi'nce yenilendi. A, B ve C tipi villaların ruhsatlarında bir değişiklik olmazken, sosyal ve ticari tesisler için 1988'de bir adet olan ruhsat bu kez üç ayrı ruhsat olarak düzenlendi. Bununla da yetinilmedi ve sosyal tesisler için 60 bin 968 metrekare olan toplam inşaat alanı 188 bin 480 metrekareye çıkarıldı. Yani parsel sahipleri lehine fazladan 127 bin 512 metrekare inşaat hakkı verildi. Orman Genel Müdürlüğü'nün 'en fazla 6.50 metre (iki kat)' şartına rağmen alınan ruhsata göre 1'nci Ticaret Merkezi 97 metre, 2'nci Ticaret Merkezi'nin ise 79 metre yüksekliğinde olması öngörülüyordu.

Belediye dinlemedi
İlk ruhsatta söz edilmeyen planlar ruhsat yenilerken ortaya çıktı. Büyükşehir Belediyesi ruhsatların dayanağını oluşturan İmar Planı ve avan projeleri 1993'te iptal etti. Büyükşehir Belediyesi'nin 1998 tarihli bir yazısında iptale rağmen Beykoz Belediyesi'nin ruhsat yenileyerek, yasalara aykırı işlem yaptığı vurgulandı.

Yasaya aykırı hak olmaz
Dilekçede "Orman Yasası'na aykırı biçimde Beykoz Belediyesi'nin verdiği ruhsatların kazanılmış hak olarak kabul edilmesi olanaksızdır. İdarenin yürürlüğe koymasıyla imar planlarının Orman Yasası'na aykırılığı ortadan kalkmadığı gibi ruhsatların dayanağını oluşturan imar planı ve avan projeler 1993'te Büyükşehir Belediyesi'nce iptal edilmiştir. Kaç yıl geçmiş olursa olsun Beykoz Belediyesi'nin düzenlediği ruhsatlar iptal edilmeli" denildi.

Dava sürüyor
4. İdare Mahkemesi, 2005 Aralık'ta Mimarlar Odası'nın dava açmaya yetkili olmadığına karar vererek davayı reddetti. Odanın kararı temyiz etmesi üzerine Danıştay odayı haklı buldu. Dava devam ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/acar-kulelere-dur-diyen-yok_49856.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • erdal acarla ve acar ailesıyle gurur duyorum. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!