Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Yanlış Hesap' Döndü Ama...

Pepe "Bırakın ormanı, ağaç kalmamış" dediği Acarkent'i TBMM'de anlattı.

Radikal Gazetesi
'Yanlış Hesap' Döndü Ama...

ünlerdir tartışılan Acarkent ve Acaristanbul projeleri, TBMM gündemine de geldi. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, inşaatların 'göz göre göre sürmesini' sağlayan hukuki sürecin nasıl işlediğini anlattı.

Genel Kurul'da Acarlar İnşaat'a yüklenen Pepe, "Bu firmanın sicili bozuk. Saip Molla Ormanı'nda (Acarkent) yüzde 6 olarak aldığı hakkı suistimal etmiş, yüzde 94'e çıkarmış. Ne Acarkent'te ne Acaristanbul'da kaide, hak, hukuk, mevzuatın hiçbirisi dikkate alınmadan, dümdüz yollarına devam ettiler. Acarkent'i havadan görseniz, bırakın ormanı, bir tek ağaç göremezsiniz. Beton tarlasına dönmüştür. Yanlış hesap Bağdat'a gitmeden Ankara'dan döner" dedi.

Acaristanbul projesinin yürütüldüğü Serdaroğlu Özel Ormanı'na 'bakanlıktan izin alınmadan' Beykoz Belediyesi tarafından yapı ruhsatı verildiğini söyleyen Pepe, ruhsata iki aylık itiraz süresi içinde itiraz edilememesini de dosyanın sumenaltı edilmesine bağladı. "Dönemin İstanbul Bölge Müdür Yardımcısı (Niyazi Kurtuluş) bu evrakları sumenaltı etmiştir. Arkadaşlar, bakanlıktan uzaklaştırıldıktan sonra, söz konusu şirkette işbaşı yaptı" diyen Pepe'nin verdiği bilgiye göre, yasal işlemler sürmesine rağmen inşaatların sürmesi üzerine bakanlık, Beykoz Kaymakamlığı'na başvurdu. Ancak kaymakamlık, "Ruhsatlar yargı kararıyla iptal edilmedikçe inşaatlar durmaz" yanıtı verdi. Acaristanbul'da inşaat, 1.5 yıl önce TMMOB'un ruhsat iptali davasında 'yürütmeyi durdurma' kararı almasıyla durdu. Dosyanın Danıştay'da olduğunu belirten Pepe, bakanlık tarafından açılan kat irtifakı iptali davasının da Beykoz 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde olduğunu belirtti.

Hummalı faaliyet
Tapu iptali davasıyla gündeme gelen Acarkent'te 79 metrelik ikinci Ticaret Merkezi inşaatı temel aşamasında. İnşaattaki çalışmalar dün de devam ediyordu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yanlis-hesap-dondu-ama-_49858.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!