Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Acaristanbul İçin Af ve Ayrıcalık Yok

Beykoz Belediye Başkanı, Acaristanbul'daki her bina için tek tek tutanak tutulduğunu, cezanın yapı ruhsatlarına göre kesildiğini açıkladı.

Yenişafak Gazetesi
Acaristanbul İçin Af ve Ayrıcalık Yok

eykoz Belediye Başkanı, Acaristanbul'daki her bina için tek tek tutanak tutulduğunu, cezanın yapı ruhsatlarına göre kesildiğini açıkladı. Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, Acaristanbul'daki villaların yıkımıyla ilgili alınan encümen kararında sadece 8 villanın tutanaklara geçirildiği, kalan 143 villanın cezadan muaf tutularak, İsmet Acar'ın 3.9 milyon YTL'lik cezadan kurtulduğu şeklindeki ifadenin yanlış anlamadan kaynaklandığını söyledi. Ergül, her kaçak villa için tektek tutanak tutulduğunu, cezanın yapı ruhsatlarına göre kesildiğini, 143 kaçak villayı kapsayan 8 yapı ruhsatı için, 30'ar bin YTL'den toplam 240 bin YTL ceza kestiklerini açıkladı.

Ergül, “Beykoz Belediyesi İmar Müdürlüğü 18 Aralık 2006 tarihinde yapı tatil tutanağı hazırladı. Acaristanbul'daki mevcut binaların yapı ruhsatlarının yapı tiplerine göre alınmış olmasından dolayı, birden fazla bina için tek yapı ruhsatı hazırlandı. 2005 yılına kadar yapılan inşaatlardan 143 adedi 8 yapı ruhsatı altında toplandı” dedi. 143 yapı için düzenlenen ruhsatlarda benzer yapılar için tek ruhsat verildiğini belirten Ergül, “Beykoz Belediyesi encümeni orada bulunan tüm yapılar hakkında işlem yürüterek, resmi olarak tutulan her yapı tatil tutanağı hakkında yaklaşık olarak en yüksek seviyeden 30 bin YTL olarak ceza kesti. Toplam para cezası miktarı 30 X 8 = 240 bin YTL olarak belirlendi. Cezai işlemler tüm yapıları kapsıyor” dedi.

Yıkım her an yapılabilir
Beykoz Belediyesi Encümen Kurulu'nun aldığı yıkım kararı İmar Müdürlüğü'ne sevk edildikten sonra müdürlüğün hazırlayacağı tebligat resmi yoldan İsmet Acar'a iletildi. İsmet Acar'ın 7 gün içinde encümen kararının iptali için Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurarak, dava açması bekleniyor. Ancak bu davanın açılması (mahkeme, dava sürerken yürütmeyi durdurma kararı almadığı sürece), belediyenin yıkımı uygulayamayacağı anlamına gelmiyor. Mahkeme sonucunu beklemeden encümeninin aldığı yıkım kararını uygulayıp uygulamamak, tamamen belediyenin inisiyatifine bağlı.

Belediye encümeninin aldığı yıkım kararının yerel mahkeme tarafından onanması durumunda ise çıkacak kararın İsmet Acar tarafından temyize götürülmesi söz konusu. Danıştay'ın da yıkım kararını onaması durumunda, yasal süreç tamamen kapanacak. Eğer mahkeme tarafından encümen kararı iptal edilirse yıkım gerçekleştirilemeyecek. Mahkeme sonuçlanıncaya kadar yıkım yapılması durumunda ise Acarkent sahibi, tazminat talep edebilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/acaristanbul-icin-af-ve-ayricalik-yok_52826.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!