Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Acarlar'a 3 Kötü Haber

1 - Danıştay 6. Daire Acaristanbul'a verilen yapı ruhsatının iptaline ilişkin kararı onadı. 2 - 'Sit' alanı ilan edilmesine yönelik talebi reddeden mahkeme, kararını bozdu; yeni bilirkişi incelemesi istedi. 3 - Acarkent'te ruhsat iptalinin istemi de esastan incelenecek.

Milliyet Gazetesi
Acarlar'a 3 Kötü Haber

- Danıştay 6. Daire Acaristanbul'a verilen yapı ruhsatının iptaline ilişkin kararı onadı. 2 - 'Sit' alanı ilan edilmesine yönelik talebi reddeden mahkeme, kararını bozdu; yeni bilirkişi incelemesi istedi. 3 - Acarkent'te ruhsat iptalinin istemi de esastan incelenecek.

Danıştay, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin, Serdaroğlu Özel Ormanı'nda kaçak yapılaşma skandalı yaşandığı isyanıyla gündeme gelen Acaristanbul projesi ve aynı alanda daha önce yapılan Acarkent konusunda üç önemli karara imza attı.

Danıştay 6. Daire, Beykoz Belediyesi'nin Acaristanbul villaları için verdiği ruhsatların iptaline karar veren İstanbul İdare Mahkemesi'nin kararını yerinde buldu.
Böylece ruhsatların iptaline yönelik karar kesinleşti. Bu aşamadan sonra villaların yıkımı yolunun açıldığı belirtiliyor.
Beykoz Belediye Encümeni de tartışmaların odağındaki Acaristanbul villalarının yıkımı konusunda, verilen ruhsatlara ilişkin dava sonucunun beklenmesine karar vermişti.

Yeni yapılaşmaya engel
Daire, villaların bulunduğu Serdaroğlu Özel Ormanı'nda yeni bir yapılaşmayı engelleyebilecek nitelikte bir karara da imza attı. Daire, Acaristanbul'un bulunduğu alanın 'sit' alanı ilan edilmesi yönündeki talebi reddeden İstanbul İdare Mahkemesi'nin kararını bozdu. Daire, bu konuda yerel mahkemenin yaptırdığı bilirkişi incelemesinin yeterli olmadığına ve yeni bir bilirkişi incelemesi yaptırılmasına karar verdi.

İdare mahkemesi, bilirkişi incelemesi sonunda, söz konusu alanın sit ilan edilmesine karar verirse, bu bölgede yapılaşmaya gidilemeyecek.

Acarkent'e de inceleme
Daire, aynı bölgede daha önce yapılan Acarkent ile ilgili ruhsatın iptali istemiyle Mimarlar Odası'nın açtığı davayı ehliyet yönünden reddeden İstanbul İdare Mahkemesi kararını da bozdu.

Daire, Acarkent'in ormanlık alan olması nedeniyle, kamu yararı doğrultusunda Mimarlar Odası'nın dava açma ehliyetinin bulunduğuna karar verdi. Buna göre, İstanbul İdare Mahkemesi, Acarkent ruhsatlarının iptali istemini esastan inceleyecek ve iptaline karar verebilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/acarlara-3-kotu-haber_51824.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!