Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Belediye, Acaristanbul'u Yıkmayacak

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin 'yıkılacak' dediği Acaristanbul'u Beykoz Belediyesi yıkmama kararı aldı.

Zaman Gazetesi
Belediye, Acaristanbul'u Yıkmayacak

br/> Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin 'yıkılacak' dediği Acaristanbul'u Beykoz Belediyesi yıkmama kararı aldı.

Zaman'ın ele geçirdiği encümen kararında Danıştay kararlarına atıfta bulunuluyor. Karar metninde, İstanbul 3. İdare Mahkemesi'nin ruhsatları iptal ettiği 9 Mart 2006'ya kadar yapılan inşaatlara dokunulamayacağı savunuldu.


Başkan Muharrem Ergül, Acaristanbul'un yıkım kararı için Danıştay'ın gerekçesini bekleyeceklerini söyledi. Beykoz Belediyesi dün yaptığı toplantıda Acaristanbul hakkında tarihî bir karara imza attı. Encümen üyeleri karar metninde; Danıştay 6. Dairesi'nin 26 Ağustos 2004, 2 Haziran 2004 ve 17 Haziran 2005 tarihli kararlarının incelendiğine dikkat çekti. Karar metninde, 'Bu kararlarda mahkemece ruhsat iptal hükmünün verildiği tarihe kadar geçen sürede inşaata devam edilmesi durumunda, bu aşamaya kadar gelmiş yapının fiilî durumunun korunması ve kazanılmış hak olarak kabul edilmesi gerektiğinin' hükme bağlandığı vurgulandı.

Encümen üyeleri, İstanbul 3. İdare Mahkemesi'nce verilen 'yürütmeyi durdurma' kararına istinaden 7 Kasım 2005'te inşaatların durdurulduğunu ve hiçbir ilave yapılaşma olmadığını da ifade etti. Böylece mahkemenin iptal kararından önce yapılan inşaatlara dokunulamayacağı vurgulandı.

Encümen kararının sonuç bölümünde ise şu ifadelere yer verildi: "Yürürlükteki mevzuat hükümleri, Danıştay kararları ve ruhsatları iptal eden mahkemenin 2004/ 321.E sayılı dava dosyasının Danıştay 6. Dairesi'nde temyizde olması hususları dikkate alındığında teklife konu parsellerdeki inşaatlarla ilgili olarak İmar Kanunu'nun 32 ve 42'nci maddelerinin uygulanması hukuken mümkün bulunmadığından teklifin İmar Müdürlüğü'ne iadesine oybirliği ile karar verildi."

Belediye Başkanı Muharrem Ergül ise toplantıdan sonra düzenlediği basın toplantısında karar metnindeki ifadelerin aksine Danıştay'a yapılan temyiz başvurusunun sonucuna göre hareket edeceklerini ileri sürdü. Karar Acarlar tarafından memnuniyetle karşılandı.

Acaristanbul Genel Müdürü Vahit Paksoy şunları söyledi: "Davanın seyri bu kararla değişmiştir. Acaristanbul'daki villalar belediyenin verdiği ruhsatla yapıldı. Ruhsatı veren belediye, tasdik eden Orman Bakanlığı'dır. Yanlış bilgilendirme yapılmıştır."

Tazminat Endişesi Kararda Etkili Oldu
Beykoz Belediyesi Encümeni'nin yıkım kararı almaktan endişe duyduğunu Zaman dün gündeme getirmişti. 2003 yılında verilen ruhsata dayanılarak yapılan 138 villanın yıkılması durumunda belediye, aldığı milyonlarca YTL'lik ruhsat parasını geri ödemek zorunda kalacağı gibi inşaatların yapımında harcamaları da karşılamak durumunda kalacak. Encümen üyeleri de 'kamuyu zarara uğratmak'tan şahsi olarak sorumlu tutulabilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediye-acaristanbulu-yikmayacak_51314.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!