Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Adalar'da Fayton Geleneği Sürecek

Faytonların Adalar'daki macerası bitmiyor. Çevre kirliliği yarattığı için Adalar'daki faytonlar kaldırılması planlanıyordu, ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin kararı bu yönde olmadı: Faytonlar kaldırılmayacak. Konu geçtiğimiz Şubat ayında gündeme gelmiş ve faytonlara sınırlama getirilmiş, ardından da 86 faytonun kamulaştırılacağı ve

yapi.com.tr
Adalar'da Fayton Geleneği Sürecek

Faytonların Adalar'daki macerası bitmiyor. Çevre kirliliği yarattığı için Adalar'daki faytonlar kaldırılması planlanıyordu, ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin kararı bu yönde olmadı: Faytonlar kaldırılmayacak. Konu geçtiğimiz Şubat ayında gündeme gelmiş ve faytonlara sınırlama getirilmiş, ardından da 86 faytonun kamulaştırılacağı ve yerlerine elektrikli araçların devreye sokulacağı açıklanmıştı.

bianet.org'un haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi ise Adalar'da iç ulaşım aracı olarak faytonların kullanılmasını karara bağladı.

Sayı azalacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 1/5000 Ölçekli Adalar Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı'na CHP'li Adalar Belediyesi itiraz etti ve faytonların Adalar'ın peyzajıyla bütünleştiğini ve faytonların simgeleştiğini belirtti. Bunun üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Planlama Müdürlüğü sözkonusu imar planının hükümlerine "Adalar'da iç ulaşım aracı olarak fayton kullanılacak olup, zorunluluk hallerinde ilgili kurumlardan izin almak koşulu ile kamu hizmetlerinde kullanılmak üzere akülü ve motorlu araçlar kullanılabilir" ifadesinin getirilmesini önerdi. Bu önermeye uygun olarak hazırlanan rapor da Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından oybirliğiyle kabul edildi.

Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu ise hayvan hakları ve çevre sağlığı vurgusu yaparak faytonların sayısının azaltılacağını, benzin, dizel gibi yakıtlarla çalışan hizmet araçlarının da akülü araçlara dönüştürüleceğini bildirdi.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/adalarda-fayton-gelenegi-surecek_91884.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!