Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Afet ve Dönüşüm Kıskacında İstanbul ve Planlama"

TMMOB Şehir Plancıları Odası ile İstanbul’da Şehir ve Bölge Planlama eğitimi veren üç üniversitenin (MSGSÜ, YTÜ, İTÜ) her yıl geleneksel olarak düzenlediği İstanbul Buluşmaları, bu yıl Yıldız Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

yapi.com.tr / Gizem Kıygı
"Afet ve Dönüşüm Kıskacında İstanbul ve Planlama"

TMMOB Şehir Plancıları Odası ile İstanbul’da Şehir ve Bölge Planlama eğitimi veren üç üniversitenin (MSGSÜ, YTÜ, İTÜ) her yıl geleneksel olarak düzenlediği İstanbul Buluşmaları, bu yıl Yıldız Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Her yıl İstanbul’un planlama gündeminin tartışıldığı İstanbul Buluşmaları’nın bu seneki konu başlığı “Afet ve Dönüşüm Kıskacında İstanbul ve Planlama” olarak belirlendi. Çeşitli üniversitelerden gelen akademisyen, hukukçu ve bürokratlar, Afet Riski Altındaki Alanlarının Dönüştürülmesi Hakkındaki Yasa ile şekillenecek İstanbul’un geleceğini tartıştılar.

Açılış konuşmasında Yıldız Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü adına söz alan Yrd. Doç. Dr. Tuba İnal Çekiç, iki gün sürecek olan programın içeriğine ilişkin bilgi verdi. Daha sonra söz alan TMMOB Şehir Plancıları Odası (ŞPO) İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman, etkinliğin gelenekselleştiğini ifade ederek, etkinlik kapsamında afet yasasının sadece mekansal düzlemde değil, sosyo-ekonomik boyutlarıyla da tartışılmasını hedeflediklerini belirtti. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanlığı adına söz alan Dekan Yardımcısı Zeynep Enlil, konunun yaşamsallığına ve İstanbul’un içinde bulunduğu durumun tam bir ‘kıskaç’ olduğuna dikkat çekti. Sağlıksızlığının konut stoğunun ve deprem riskinin meslek insanları tarafından yok sayılamayacağını belirten Erler, yasanın bu anlamda bir tatmin sağlamadığını ekledi. Afet yasasıyla birlikte merkeze verilen yetkilerin, şehircilik alanında ortaya çıkan çelişkilerin ve yargı yolunun kısıtlanmasının meslek insanlarının vicdanını rahatsız ettiğini söyledi. Açılış konuşmalarında son sözü alan TMMOB ŞPO Genel Başkanı Necati Uyar ise; İstanbul Buluşmaları’nın doğruların konuşulduğu platform olduğunu vurguladı. En hızlı yasa yönetmelik değiştiren ülkelerden biri olduğumuzu söyleyen Uyar, her çıkan yasanın diğerini fes ettiğine dikkat çekti.

İki gün süren İstanbul Buluşmaları’nda dört oturum düzenlendi. Akademisyenler ve bürokratlar ilk oturumda afet yasası karşısında planlamanın durumunu ve plancının rolünü tartıştılar. İkinci oturumda avukatlar, akademisyenler ve bürokratlar İstanbul’un afet odaklı kentsel dönüşümünü yasal ve siyasal bakış çerçevesinden tartıştılar. İBB Kentsel Dönüşüm Müdürü İdris Atabay’ın ve TOKİ Emlak Konut GYO A.Ş. Daire Başkanı Ali Seydi Karaoğlu’nun da konuşmacı olarak katıldıkları birinci gün, oldukça yoğun ve verimli tartışmalar yaşandı. Üçüncü oturumda; kentsel dönüşümün, sosyal ve ekonomik yeniden dağıtımı tartışıldı, mevcut kentsel pratikler ve yasanın bu pratiklere etkileşimi ele alındı. Döndüncü ve son oturumda ise afet yasası, kentsel dönüşüm ve kentsel yaşam kalitesi çerçevesinde tartışıldı.

Akademisyenlerin yanı sıra hukukçuların ve bürokratların da katılımıyla gerçekleşen 6. İstanbul Buluşmaları, afet yasasıyla birlikte şekillenecek olan İstanbul’a karşı meslek insanlarının ve akademisyenlerin duruşunu ortaya koyuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/afet-ve-donusum-kiskacinda-istanbul-ve-planlama_102589.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!