Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kentsel Dönüşüm Sonrası İnşaat Atıkları Ne Olacak?

Sektörel Fuarcılık tarafından 15 – 16 Kasım 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek IWES 2012 – 4. Atık Teknolojileri Sempozyumu ve Sergisi öncesinde düzenlenen toplantıda, kentsel dönüşüm sırasında ortaya çıkacak, yıkılacak bina atıklarının yönetimi tartışıldı.

yapi.com.tr
1 Kentsel Dönüşüm Sonrası İnşaat Atıkları Ne Olacak?

Mimar ve Mühendisler Grubu'nun desteğiyle gerçekleştirilen panele, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Atık Yönetimi Dairesi Başkanı Ahmet Varır, Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özgür Çakır, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Dr. Cevat Yaman ve DİSAN Genel Müdürü Hayrettin Can katıldı. Kentsel dönüşüm sürecinde ortaya çıkacak olan hafriyat ve inşaat yıkıntı atıklarının çevreye zarar vermeden toplanması, biriktirilmesi, taşınması, geri kazanılması ve buna ilişkin teknik idari esasların belirlenmesi konularının ele alındığı panelin moderatörlüğünü MMG Genel Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ömer Faruk Kültür yaptı.        

“Bir neslin bile yaşayamadığı yapıların dönüştürülmesi soru işareti yaratıyor”    

MMG Genel Başkan Yardımcısı Kadem Ekşi, hükümetin çıkardığı kentsel dönüşüm yasasının 2023 vizyonunda güvenli bir gelecek, güvenli kentler oluşturulması konusunda büyük öneme sahip  olduğunu söyleyerek, bu süreci etkin kullanmanın önemine dikkat çekti. MMG olarak kentsel dönüşüm sürecinde sağlıklı bir düzenleme için yapıcı çalışmalar yaptıklarını kaydeden Ekşi; “Bilim, teknoloji, imar, şehircilik, deprem ve kentsel dönüşüm konuları ışığında, katı atık konusunun özellikle de kentsel dönüşüm sürecindeki katı atıklar ve geri kazanımının, ülkemizde sağlıklı bir çevre yapılanması, sürdürülebilir yaşam sahalarının inşa edilmesi noktasında son derece önemli” dedi.

Kentsel dönüşümün atık bertaraf maliyeti 400 milyar dolar
    
Kentsel dönüşüm sürecinde mevcut yapı stokunun yüzde 50’sinin geri dönüşümünün sağlanacağını ifade eden Ekşi, 400 milyar dolarlık bir yükün de bununla birlikte geleceğini sözlerine ekledi. Ülke için çok önemli bir kaynağın, bir neslin bile tam olarak yaşayamadığı evlerini dönüştürmek için harcanmasının kafalarda soru işareti bıraktığını söyleyen Ekşi ayrıca; “Bu süreci, çevre ve insan odaklı, insanı merkeze alan bir yaklaşımla en iyi şekilde başaracağımıza inanıyorum. MMG olarak da dönüşümün son derece çevre ve insan odaklı olması gerektiğini ve bu alt yapı süreci içerisinde konuyu önemsiyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.        

Atıkları düşünmediysek dönüşüme hiç başlamayalım
    
Panelin moderatörü MMG Genel Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ömer Faruk Kültür, kentsel dönüşüm sürecinde harcanacak olan 400 milyar dolarlık bir kaynağın önemine vurgu yaparak şöyle konuştu:

“GAP Projesinin bedeli 33 milyar dolar ve henüz daha GAP Projesi bitmedi. Çevre konusu çok ciddi bir iş olmakla birlikte, biz yanlış bir kanı olarak çevre konularını amiyane bir tabirle zurnanın son deliği olarak telakki ediyoruz. Kentsel dönüşüm sürecinde atıkları nasıl değerlendireceğimizi ve nasıl düzenleyeceğimizi düşünmediysek; bence bu işe hiç girmememiz gerekir”.  

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-donusum-sonrasi-insaat-atiklari-ne-olacak_102236.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Bina atıklarının zaten geri dönüştürüldüğü burada pek bahsedilmemiş. Bu da beni çok şaşırttı. Cam, Demir ve ahşapların geri dönüşümü/ tekrar kullanımı bir yana eski blok tuğlalardan kırılmış betona kadar inşaatlarda çoğu şey geri dönüştürülebilir ve dönüştürülüyor da. Kırılmış beton kısmen sorun, geri dolgu malzemesi haricinde geri kalan kısım hiç depolanmıyor. Oysa bu da depolansa bir sektör, bir kazanç parası. Yani Türkiye'de listedeki herşey zaten geri dönüştürülüyor. Bu geri dönüşümle ilgili devlet birşey yapmasa da hurdacılar bu konuda çok iyi çalışıyorlar ve devletin bu açığını kapatıyorlar. Konferansta nasıl bahsedilmeyi unutulmuş bu değerli "hurdacılar" ? Sadece bunların unutulması ile bütün bu konferans güme gitmiş. Üstelik sektördekiler de bilir, hurdacılar müteahhitlerin derdini senelerdir çözerler. Bu sektör ekonomimizin parçasıdır ve göz ardı edilmiş asıl bu telafi edilmelidir. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!