Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Afetzedeler 7 Yıldır Konteynerde Yaşıyor

Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde 2015'te meydana gelen ve 16 evin hasar gördüğü heyelan sonrası geçici olarak konteyner evlere yerleştirilen mahalle sakinleri, 7 yıldır konteynerde yaşamaya devam ediyor.

yapi.com.tr
Afetzedeler 7 Yıldır Konteynerde Yaşıyor

Malatya'nın Doğanşehir ilçesine bağlı Karanlıkdere mahallesinde 14 Haziran 2015 günü meydana gelen heyelanda 16 ev hasar gördü. Evler boşaltıldı, 1 kilometre uzaklıkta konteynerden evler yapıldı. Zarar gören evlerde yaşayanlar, yeni hanelerinin kısa sürede yapılacağı söylenerek konteyner evlere yerleştirildi. Ancak aradan 7 yıl geçmesine rağmen evleri yapılmayan aileler konteyner evlerde yaşamaya devam ettiklerini söyledi.

Sözcü’den Evren Demirdaş’ın haberine göre; heyelan sonrasında konteyner evde kalmaya mecbur edilen Ali Öztürk yaşadığı mağduriyeti şöyle anlattı:

“Heyelanda çok büyük bir alan tahrip oldu. Evlerimizin uçurumla arası 5 metreye kadar düştü. Devlet yetkilileri de ilk gün geldi ve heyelan bölgesindeki evleri boşalttılar. Bize 1 kilometre uzaklıkta olan ve daha güvenli bir alana çadır ve konteynerler koyarak 16 aileyi o bölgeye yerleştirdiler. Zemin etüt çalışması yaparak altı ay içerisinde bizlere ev yapacaklarını söylediler.

AFAD yetkilileri, bu konteynerlerde kalamayacak kişilere ise ‘Parası olan evini yapsın biz paralarınızı ödeyeceğiz’ dediler. Ama aradan 7 yıl geçti, ne gelen oldu ne de giden. Şu an 11 kişi hak sahibi olmuş ama nereye gitsek ‘Orası heyelan bölgesi’ diye cevap veriyor.”

‘Senet bile imzalattılar’
7 yıldır evlerinin yapılmasını beklediklerini belirten Murat Bulut ise şunları söyledi: “AFAD yetkilileri gelerek yer tespiti yaptı ve yeni yapılacak olan konutlara yerleştirileceğimiz söylendi. Hatta bunun için senet imzaladık. Gidiş o gidiş 7 senedir gelmediler. O yıllarda dönemin belediye başkanı, milletvekilleri, bürokratlar geldi ve yaşadığımız yerin 1 kilometresine ilerini göstererek, buranın depreme dayanıklı ve en uygun yer olduğunu söylediler. ‘Gücü olan kendi evini yaptırsın, biz paraları hesaba atalım’ dedi AFAD yetkilileri. Bu söz sonrası insanlar malını mülkünü sattı, borçlandı ve evini yaptı. Yapamayan altı ev ise konteynerde kalmaya devam etti. Ancak 7 yıldır biz nereye gitsek kimse bizimle ilgilenmedi. Şu an 6 aile bu zor kış şartlarında konteynerde kalmaya mahkum edildi. Toplamda 40 kişi burada kalmaya devam ediyor.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/afetzedeler-7-yildir-konteynerde-yasiyor_188920.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!