Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ağaç Dikilecek Alana Akaryakıt İstasyonu Yapacaklar!

Ankara Çayyolu Mahallesi’nde bulunan "Ağaçlandırılacak alan” olarak ayrılan bölgeye, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından akaryakıt istasyonu yapma kararı alındı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi konuyu yargıya taşıdı.

yapi.com.tr
Ağaç Dikilecek Alana Akaryakıt İstasyonu Yapacaklar!

Mimarlar Çayyolu’nda ağaçlandırılması gereken alanın Akaryakıt istasyonuna çevrilmesinin imar kanununa aykırı olduğunu belirtti. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “ Çayyolu Mahallesi’nde 43587 ada 10 sayılı parsel plan değişikliği kararıyla LPG Akaryakıt istasyonuna ayrılıyor. Durum İmar Kanununa aykırıdır. İmar Kanunu’na göre Hazinenin veya Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan  ve ağaçlandırılmak üzere izin verilen taşınmazlar sadece ağaçlandırılabilir.  İmar planı kararıyla başka amaç için ayrılamaz. Ağaçlandırılacak alanlarda yapı yapılması mümkün değildir" dedi.

Candan, alanda başka LPG istasyonlarının bulunduğunu belirterek, ”İhtiyaca göre düşünülmüş bir değişiklik değil tamamen ticari amaçlı. Parselden 1 km uzaklıkta 3 adet akaryakıt LPG istasyonu bulunuyor. Ayrıca ağaçlandırılacak alan kamusal bir kullanım alanı iken akaryakıt ve LPG istasyonu alanı olması halinde bu kullanım ticarileşir. Alana dava açtık. Akaryakıt LPG istasyonu planlanması şehircilik ilkeleri ve planlama esasları kapsamında kabul edilemez. Çayyolu halkı yaşam alanlarına sahip çıkmalıdır” şeklinde konuştu.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/agac-dikilecek-alana-akaryakit-istasyonu-yapacaklar-_125201.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!