Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ağaoğlu: Askeri Alanları Bana Verin

Tartışmalara neden olan askeri alanların imara açılması konusuna “Maslak’taki askeri alanı bana verin, 239 ev dikeyim” diyerek Ali Ağaoğlu da dahil oldu. Uzmanlar, “Alanlar yeşil kalmalı” diyor.

yapi.com.tr
Ağaoğlu: Askeri Alanları Bana Verin

İnşaatçı Ali Ağaoğlu yaptığı açıklama ile Maslak'taki askeri alana talip olduğunu ifade etti. Kent içinde kalan son yeşil alanlardan askeri yerlerin kapatılması kararı sonrası kamuoyunda rant endişesi oluştu. Ali Ağaoğlu, endişelerin yersiz olmadığını gösteren bir çıkışla gündeme geldi.

Birgün Gazetesi'nden Uğur Şahin'in haberine göre, Ağaoğlu, dün yaptığı açıklamada "Maslak'taki askeri alanı bana verin, 239 ev dikeyim" dedi. “Cumhurbaşkanımız talimatı versin yarın kazmayı vuralım. Kamu yer göstersin hiçbir karşılık beklemeden 239 şehide 239 ev yaparım" diyen Ağaoğlu, “Mesela Levent’te eskiden golf kulübü olarak kullanılan askeri alan var. Alan boş ve müsait. Bana 250 ev yapacak kadar alan versinler ve bu projeyi hayata geçirelim. Benim vaadim her şehit ailesine bir ev vermek. Mimarisi ile de öne çıkan bir proje hayal ediyorum. Levent’teki yer 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nü de görüyor. Bu yönüyle de anlamlı. Sitenin adına da '15 Temmuz Şehitler Sitesi' deriz” şeklinde konuştu. Uzmanlar, askeri bölgelerin yapılaşmasına karşı çıkarak bu alanların yeşil alan olarak kullanılması gerektiğini söylüyor.

Gökçe: Bu kurnazlıktır

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe, Ağaoğlu’nun açıklamasını ‘kurnazlık’ olarak yorumladı. Gökçe, “Ağaoğlu, özellikle İstanbul’un en verimli topraklarını ve 1999-2002 yılları arasında İl Afet Merkez Kurulu tarafından ilan edilen toplanma alanlarını önemlice bir kısmına rezidanslar ve gökdelenler yaptı. Fırsattan istifade ederek kentte kalan son yeşil alanların yapılaşmaya açılmasını sağlamaya çalışıyor. Bu kabul edilemez, doğru değil. Reddetmek ve şiddetle karşı çıkmak gerekiyor. İstanbul’un hava alacağı yer kalmadı. Bu alanlar ille de boşaltılacaksa, kent halkının gezeceği, rekreasyon alanları olarak düzenlenmelidir. Bu alanlara bir tek çivi bile çakılmamalıdır. Bu taleplere, başta İstanbullular olmak üzere, gerçekten bu işi bilen ve kent merkezli düşünen her insan karşı çıkmalıdır. Son zamanlarda kamuoyu yaratmak ve meşruiyet kazandırmak için dillendirilmeye çalışılıyor, bunu reddetmek gerekiyor” diye konuştu.

Plana bakmak yeterli

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Sekreteri Akif Burak Atlar ise şu bilgileri aktardı: “2009 onaylı çevre düzeni planına bakmak yeterli olacaktır. 2009 tarihinde onaylanan çevre düzeni planında askeri alanların, Milli Savunma Bakanlığı’nın programı dâhilinde yerleşim dışına çıkarılması halinde, bu alanların öncelikle eksik olan sosyal ve teknik altyapı alanları olarak kullanılması öngörülmekte. Bu alanlar; eğitim, sağlık, kültürel tesis, yeşil alan hatta mezarlıktır. Yani bu alanların sosyal ve teknik altyapı olarak kullanılması öngörülüyor. Yürürlükte olan plan bu, dolayısıyla, doğrusu da kamu mülkiyetindeki bu alanların eğer dönüştürülecekse, bu politikalar çerçevesinde dönüştürülmesi gerekiyor. Doğrusu budur."

http://www.yapi.com.tr/haberler/agaoglu-askeri-alanlari-bana-verin_147941.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!