Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Agora'ya Oda Desteği

İzmir Ticaret Odası (İZTO), Türkiye'nin kent içinde kalmış en büyük antik dokularından Agora'nın yeniden ayağa kaldırılması için yapılacak çalışmalara 400 bin YTL'lik destek sağlayacak.

Cumhuriyet EGEb>İzmir Ticaret Odası (İZTO), Türkiye'nin kent içinde kalmış en büyük antik dokularından Agora'nın yeniden ayağa kaldırılması için yapılacak çalışmalara 400 bin YTL'lik destek sağlayacak.

Söz konusu desteği içeren protokol İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal , İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş , İzmir Arkeoloji Müzesi Müdürü Mehmet Tuna 'nın arasında imzalandı. 2006 yılına yönelik kazı izninin mart ayının ortasında çıktığını anımsatan Demirtaş, "Agora Kazıları Bilimsel Başkanlığı'na gelen kişinin istek ve davranışları ne yazık ki çalışmaları durma noktasına getirdi. Şimdi, kazının bilimsel başkanlığı İzmir Müze Müdürlüğü tarafından üstlenildi. Diğer yandan odamızca hazınlanan protokolün Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından değerlendirilme sürecinin uzun sürmesi nedeniyle birkaç ay daha zaman kaybedildi" dedi.

Stratejik plan
Agora'nın Batı Stoa bölümündeki kemer, lento gibi mimari elemanların restorasyonunun acilen yapılması gerektiğini kaydeden Demirtaş, " Bu yıl odamız bütçesinden çalışmalar için 400 bin YTL ayırdık. Umuyoruz ki 2007 yılından itibaren Agora Ören Yeri kazı ve restorasyon çalışmaları planlı ve programlı bir şekilde yeniden hız kazanacaktır" diye konuştu.

Agora'yla Kadifekale'nin birleştirilmesinin önemli olduğunu belirten Demirtaş, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin stratejik planında 2013 yılında bakımdan geçirilmesi öngörülen Kadifekale surlarının ve 2016 yılında ortaya çıkarılacak antik tiyatroyla ilgili çalışmaların öne alınmasını da istedi.

Vali Köksal da, 2007 yılında kalıcı bir kazı ekibiyle işe başlanması için gerekli girişimlerde bulunacaklarını dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/agoraya-oda-destegi_48239.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!