Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AIA Altın Madalyası Samuel Mockbee'nin

AIA Altın Madalyası Samuel Mockbee'ye verildi. 2001'de yaşama veda eden Mockbee, Auburn Üniversitesi'nde kurduğu "Rural Studio" i

Yapı Dergisi
AIA Altın Madalyası Samuel Mockbee'nin

IA Altın Madalyası Samuel Mockbee'ye verildi. 2001'de yaşama veda eden Mockbee, Auburn Üniversitesi'nde kurduğu "Rural Studio" ile gerçekleştirdiği sıradışı mimarlık faaliyeti ile tanınıyor. Mimarlık öğrencileriyle birlikte Alabama'nın kırsal kesimlerinde yoksullar için ucuz ve atık malzemeden yapılar tasarlayan ve inşa eden Mockbee, mimarlığın toplumsal sorumluluklarına dikkat çekmesiyle günümüzün "yıldız" mimarları arasında çok farklı bir yere sahipti.

"Yurttaş Mimarın Rolü"
Samuel Mockbee, mimarlık anlayışını "Yurttaş Mimarın Rolü" başlıklı yazısında şöyle anlatıyordu:
"Cesaretin mesleğimizi terk ettiğine inanmıyorum. Tersine, 21. yüzyılın başında, mesleğimiz kendini teknoloji ve bilim yoluyla yeniden keşfetmenin tam sınırındadır. Ancak hâlâ düşüncelerimizde darlık; uyarma ve bilgilendirme konusundaki ahlaki sorumluluklarımızı yerine getirmeme eğilimindeyiz. Bir başka deyişle, toplumumuzun yüz yüze olduğu toplumsal, politik ve çevresel gerçeklere ortak olma görevimiz hâlâ sürüyor. Bu, mimarların ait oldukları bütüne ilişkin, mimarlığın ötesinde, gelişmiş bir anlayışa sahip olmalarını gerektirir. (...)
İnanıyorum ki, çoğumuz Amerikan mimarlığının bugün ince bir seçkinci toplumsal ve ekonomik koşullar şeridinde var olduğunu kabul edecektir. Benim için de sorun gerçekte yerindelik anlayışı sorunudur. Ben hem en üst yüzde 1 lik, hem de en alt yüzde 1 lik kesimle çalıştım. Ve bu en uç kutuplarla çalışırken ortak pekçok noktalarının olduğunu gördüm. Her biri için halledilmesi gereken şey bireye olduğu kadar topluma da uygun kaynakların sorumlu bir biçimde dağıtımıdır. Bu, kaynakların yeniden dağıtımı değil, toplumun kaynaklarının bir bütün olarak sorumlu ve uygun kullanımıdır."

"Good Deeds, Good Design",
Editör: Bryan Bell, Princeton Architectural Press, 2003.
Çev: Derya Nüket Özer

http://www.yapi.com.tr/haberler/aia-altin-madalyasi-samuel-mockbeenin_8487.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!