Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Aileler İsyan Etti: Trilyon Versen Giden Geri Gelmez

Bakan Çelik, Torunlar’daki iş cinayetinde ‘işveren vicdanlıymış’ dedi. Aileler isyan etti.

yapi.com.tr
Aileler İsyan Etti: Trilyon Versen Giden Geri Gelmez

7. İş, Güvenlik ve Yaşam Ankara Zirvesi’ne katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 10 işçinin yaşamını yitirdiği Torunlar Center inşaatındaki asansör faciasında ölen işçi yakınlarına kan parası ödenmesi konusunda skandal bir yorumda bulunarak bunun“doğal,  olması gereken bir şey” olduğunu savundu. Cumhuriyet Gazetesi'nden Canan Coşkun'un haberine göre, aileler ise kendilerine kimsenin sahip çıkmadığını belirterek isyan etti. Bakan Çelik, “Vicdanlar dile geliyor, dula ve yetime sahip çıkılıyorsa ve ailelere sahip çıkılma gayreti varsa bu iyi bir durum. Aksi takdirde yalnız yasalar sadece bunu veriyor. İyi, güzel de büyük bir olay meydana gelmiş, bir ev yıkılmış. Bu çerçevede işverenlerin, yargının ve hakların dışında yeni şeyler düşünmesi, yeni imkânlar sağlaması, o çocukların okuması olması gereken bir şeydir. İçini bilemiyorum” dedi.

Takipsizlik kararına itiraz

Çağdaş Hukukçular Derneği de, Torunlar GYO yönetim kurulu üyeleri hakkında verilen takipsizlik kararına itiraz etti. Dilekçede, “Bu karar hukuka aykırı, halkın vicdanını ve adalet duygularını zedelemektedir” denildi.

Aileler: Bize sahip çıkan yok

Eşi Murat Usta’yı kaybettiği sırada hamile olan ve geçtiğimiz günlerde bir kız çocuğudünyaya getiren Ayşe Usta, Çelik’in “kan parası” ile ilgili açıklamasına tepki gösterdi.Ayşe Usta, “Bize sahip çıkan yok. Trilyonlar da verseler zaten eşimin canını geri veremezler bize. Eşimin kanını yerde bırakmayacağım. Canı geri getiremezler zaten o parayla. Gereken cezayı çeksinler. O parayla zaten telafi edilmez” dedi.

Faciada ölen Murat Usta’nın kuzeni Ali Bekdemir, Usta’nın annesi ve babasına ayrı ayrı 15 biner TL teklif edildiğini belirterek, “Bunların hakkı bu değil. Bakanın açıklamalarına gülesim geliyor” dedi. Aile avukatı Erdoğan İnan da, verilen paraların kamu davasınI etkilemeyeceğini belirterek “Davanın sahipsiz kalmasını sağlamak istediler. Sulh olsak da helalleşmeyeceğiz” dedi.

‘Cumhurbaşkanı koruyor’

CHP’li Süleyman Çelebi ile Musa Çam,Torunlar İnşaat için takipsizlik kararının “hukuk cinayeti” olduğuna dikkat çekti. Vekiller, Torunlar’ın maden şirketlerinin, doğayı katleden şirketlerin Cumhurbaşkanı’nın korumasında olduğuna vurgu yaptı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aileler-isyan-etti-trilyon-versen-giden-geri-gelmez_125759.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!